Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrowiec Świętokrzyski

 

Za nami druga odsłona otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury, tym razem w roli głównej wystąpiło Biuro Wystaw Artystycznych prezentując wystawę jakiej Ostrowiec Świętokrzyski jeszcze nie widział. W czterech salach wystawienniczych możemy zapoznać się z dwustuletnią historią Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1818-2018), najstarszej polskiej uczelni artystycznej.

- Mam przyjemność wspólnie z prezydentem Jarosławem Górczyńskim zainaugurować działalność Biura Wystaw Artystycznych w nowych, pięknych wnętrzach Ostrowieckiego Browaru Kultury- mówiła dyrektor placówki Jolanta Chwałek.

Wśród gości znaleźli się m.in. ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, obecny rektor ASP prof. Stanisław Tabisz, a także jego poprzednik prof. Adam Wsiołkowski, europoseł Adam Jarubas, a także starosta Marzena Dębniak.

- Dziś mamy okazję zainaugurować Biuro Wystaw Artystycznych w nowej formule, a to jest coś na co czekało w naszym mieście wiele pokoleń zafascynowanych sztuką- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Kultura jest czymś wyjątkowym, to jedna z wartości dla której warto żyć. Malarstwo jest ciszą dla myśli, a muzyką dla wzroku i niech ta sentencja przyświeca wszystkim odwiedzającym te wnętrza.

Prezydent Jarosław Górczyński zadeklarował, że w gminnych placówkach oświatowych pojawią się środki na dodatkowe zajęcia artystyczne, aby w ten sposób móc szlifować młode, twórcze talenty.

- Często mówi się, że mistrzowie malarstwa zanurzali swe pędzle w niebie tworząc swe dzieła – mówił na ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz. Czujmy się w tych wnętrzach, za sprawą prezentowanej tu sztuki, jak w raju.

Licznie zgromadzeni miłośnicy sztuki jako tzw. „danie główne” otrzymali wyjątkową wystawę „Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”, na którą składają się prace wybranych twórców z różnych epok: z XIX, XX i XXI wieku.

- Przyznam, że tę wystawę nosiłam w sercu już bardzo długo- mówi dyrektor BWA Jolanta Chwałek. Zdawałam sobie sprawę, że galerie sztuki współczesnej, taka jak nasza, nie mogą zdobywać obiektów muzealnych w wypożyczenie. Zależało mi na stworzeniu ekspozycji, której w Ostrowcu Świętokrzyskim jeszcze nie było. I chyba dzisiaj się to udało.

Jak akcentuje dyrektor Jolanta Chwałek olbrzymia w tym zasługa kurator dr Anny Król.

- Od chwili, gdy z propozycją zadzwonił do mnie profesor Stanisław Tabisz, bez zastanowienia weszłam w ten temat- przyznaje dr. Anna Król. Wyzwaniem była nowa przestrzeń, której wcześniej nie znałam.

Jak przyznaje kurator wystawy na początku przypomina dwóch bez wątpienia najważniejszych malarzy, autorów masowej wyobraźni historycznej – Jana Matejkę i Artura Grottgera, następnie twórców nowego języka wizualnego, malarzy Młodej Polski – Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Weissa – budujących zjawisko polskiego japonizmu, oraz symbolisty Jacka Malczewskiego. Przegląd młodopolskich malarzy zamyka Stanisław Wyspiański. Osobne miejsce zajmuje artysta totalny, Witkacy, który wbrew woli swego ojca, Stanisława Witkiewicza, uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych.

Na wystawie możemy oglądać także prace Tadeusza Makowskiego, uczenia Jana Stanisławskiego, który działając w Paryżu, ówczesnej stolicy sztuki, wykształcił swój indywidualny styl, rozpoznawalny i osobny. Jego malarstwo fascynowało i inspirowało jednego z największych polskich grafików – Jerzego Panka, którego drzeworyty również znajdą się na ostrowieckiej wystawie. W środowisku paryskim działał uczeń Axentowicza i Malczewskiego, legionista Leopold Gottlieb, twórca lirycznych, cichych obrazów człowieczeństwa. Z Paryżem przez niemal całe życie był związany Józef Czapski, „świadek historii”, którego nie tyle malarstwo, ile teksty i niezłomna postawa stanowią, iż zdaje się jednym z najważniejszych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Po roku 1945 w Akademii zjawiają się artyści, którzy tworzą nową polską sztukę. Jest wśród nich Andrzej Wajda, twórca polskiej szkoły filmowej i przełomowych dla teatru spektakli, oraz Andrzej Wróblewski, najważniejszy polski malarz drugiej połowy XX wieku. O ostrowieckim BWA znalazły się także prace dwóch wielkich indywidualności polskiej sztuki – członków Grupy Krakowskiej Jonasza Sterna i Jerzego Nowosielskiego.

Wystawę zamyka prezentacja prac dwóch żyjących rektorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, malarzy: Adama Wsiołkowskiego, który pełnił funkcję rektora w latach 2008–2012, i sprawującego tę funkcję od 2012 roku Stanisława Tabisza.

- Zależało mi na ekspozycji tego, co jest najważniejsze dla krakowskiego ASP, a mianowicie zderzenia pokoleń i myślę, że to jest zauważalne. Miłośnicy sztuki zobaczą tu swoiste artystyczne spotkania- przyznaje kurator wystawy. Nie bez znaczenia była też prezentacja rektorów uczelni. Do tego wnętrza, w których udało się stworzyć wystawę są zachwycające, bowiem są na europejskim poziomie, gotowe, aby pokazywać najwyższej klasy ekspozycje. Cieszę, że miała okazje stworzenia wystawy inauguracyjnej.

Warto wiedzieć, że na wystawie znalazło się ponad dziewięćdziesiąt prac z kolekcji prywatnych oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Fundacji Kyoto – Kraków.

pas

Program edukacyjny do wystawy „Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” wrzesień-listopad 2019 r.

Prezentacje artystów (w każdy czwartek)

Zapraszamy na prezentacje poszczególnych artystów, których prace znajdują się na wystawie. W zaplanowanych ośmiu wykładach, dokonamy przeglądu polskiego malarstwa ostatnich dwustu lat. Spotykamy się w każdy czwartek o 18.00. Prowadzący: Wojtek Mazan. Wstęp: 5 zł

Dokładny plan spotkań:

26 września, g. 18.00 – Artur Grottger

3 października, g. 18.00 – Jan Matejko

10 października, g. 18.00 – Młoda Polska

17 października, g. 18.00 – Jacek Malczewski

24 października, g. 18.00 – Witkacy

30 października, g. 18.00 – Tadeusz Makowski – Panek

7 listopada, g. 18.00 – Andrzej Wróblewski – Andrzej Wajda

14 listopada, g. 18.00 – Grupa Krakowska: Jonasz Stern, Jerzy Nowosielski in.

Oprowadzanie grup zorganizowanych

Grupy zorganizowane mogą rezerwować dogodny dla siebie termin zwiedzania wystawy w godzinach pracy galerii (wtorek-piątek 9.00-17.00). Przewodnikiem będzie historyk sztuki, który prezentację wystawy połączy z warsztatami z opisu dzieła sztuki. Zajęcia dostosowane do każdej grup wiekowej. Rezerwacja pod nr tel. 41 263 20 48

Wstęp: 5 zł/osoba

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej dla odbiorców indywidualnych

29 września

15.00 „Szewczyk Dratewka” spektakl Teatru Gry i Ludzie z Katowic.

16.00 Animacje i zabawy z aktorami z Teatru Gry i Ludzie z Katowic.

17.00 Spacer po bibliotece- zabawy rozbudzające dziecięcą ciekawość ukrytą w działaniach bibliotecznych. Panie bibliotekarki zapraszają do wspólnej zabawy na terenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Stacja nr 1

- Zabawy na Magicznym Dywanie, wspólne wykonanie Kolorowego Drzewa Molikowego- wypożyczalnia dla dzieci.

Stacja nr 2

- Planszowanie na dywanie- wypożyczalnia dla młodzieży.

Stacja nr 3

- Kamishibai- magia papierowego teatru- sala multimedialna.

Stacja nr 4

- jest to sprawa fajna bawić się w Einsteina czyli eksperymenty na miarę dziecięcych możliwości - pokój Młodego Naukowca.

Dodatkowe atrakcje:

- loteria z Nocną Tajemnicą,

18.45 Ogłoszenie wyników loterii z Nocną Tajemnicą

Od 30.09.2019 do 12.10.2019 w godzinach 10.00, 13.00, 16.00 zwiedzanie biblioteki i poznanie zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych i katalogu on-line.

Październik- Grudzień - cykliczne spotkania w bibliotece

Poniedziałki:

16.00-17.00 Kamishibai- magiczny teatrzyk obrazkowy (dzieci w wieku od 5 lat)- Przedstawienia wywodzące się z tradycji wędrownych teatrów japońskich połączone z warsztatami plastycznymi rozbudzającymi dziecięcą wyobraźnię.

Wtorki:

10.00-11.00 Poranki z bajką - czytanie bajek połączone z zabawami ruchowoplastycznymi.

16.00-17.00 Kreatywny smyk wszystko pozna w mig (dzieci w wieku od 5 lat)

Zapraszamy dzieci do: zabaw i gier logicznych rozwijających kreatywność.

Środy:

16.00-17.00 Odkrywam świat! (dzieci od 6 miesięcy do 6 lat) - Zajęcia dla dzieci i rodziców wspierające całościowy rozwój dziecka poprzez proste aktywności i zabawę angażujące wszystkie zmysły. Udział w zajęciach po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Liczba miejsc ograniczona.

16.30-17.30 Pora dla seniora - Zapraszamy seniorów do wspólnego spędzania czasu w bibliotece. W programie m.in. warsztaty literackie z elementami biblioterapii, trening pamięci, zajęcia z kreatywnego i twórczego myślenia, dzielenie się swoją pasją, quizy i szarady.

Czwartki:

16.00-17.00 Powróćmy do gier i zabaw z dawnych lat (nieograniczony limit wiekowy)- Zapraszamy do udziału w grach i zabawach naszych dziadków, np. cymbergaj, klasy, gra w kapsle.

Piątki:

10.00-11.00 Magiczny dywan - Zabawy z wykorzystaniem podłogi interaktywnej.

Sobota:

11.00-13.00 Familijna sobota

Pierwsza sobota miesiąca:

Planszowanie - Zapraszamy miłośników gier planszowych i karcianych.

Druga sobota miesiąca:

Teatralna sobota - zapraszamy na przedstawienia przygotowane zarówno przez profesjonalne jak i amatorskie grupy teatralne, a także teatrzyki szkolne.

Trzecia sobota miesiąca:

Biblioteczna niespodziewajka - Działania animacyjne połączone z grami i konkursami literackimi.

Czwarta sobota miesiąca:

Rodzinna Akademia - Zapraszamy rodziców na spotkania ze specjalistami wspierającymi prawidłowy rozwój dziecka m.in. logopedą, dietetykiem, psychologiem.