Policjanci po raz kolejny apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności i rozwagi w związku z pojawiającymi się, kolejnymi przypadkami oszustw na szkodę osób starszych. Sprawcy, nie mając żadnych skrupułów, wykorzystują ufność seniorów i okradają ich z oszczędności, oraz całego dobytku. Kolejny taki przypadek miał miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie 82-latka wpuściła do domu kobietę podającą się za pracownika służby zdrowia. W wyniku wizyty oszustki seniorka straciła pieniądze w kwocie 7 000 złotych.

Policjanci z ostrowieckiej komendy co jakiś czas otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw. Sprawcy tych przestępstw nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar, przedstawiając im coraz to nowsze historie. Wczoraj około godziny 9.30 do mieszkania 82-latki z Ostrowca Świętokrzyskiego zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownik służby zdrowia. Oszustka wzbudziła zaufanie u seniorki i ta po chwili zaprosiła ją do środka mieszkania, nie zamykając drzwi wejściowych na klucz. Kobieta poinformowała 82-latkę, że musi ją zbadać, po czym poprosiła, aby usiadła na krześle odwrócona plecami do drzwi wejściowych i podciągnęła koszulkę do góry. Po kilku minutach oszustka stwierdziła, że zapomniała jakieś rzeczy i szybko opuściła mieszkanie 82-latki obiecując, że za chwilę wróci. Nie wróciła. Mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego oczekując na powrót fałszywej pracownicy służby zdrowia, jak codzienne o tej samej porze odebrała telefon od swojej córki, której opowiedziała o nietypowej wizycie. Po opowiedzeniu jej historii dzwoniąca uświadomiła swoją matkę, że prawdopodobnie była to oszustka. Seniorka natychmiast udała się do pokoju obok i stwierdziła brak pieniędzy w kwocie 7000 złotych.

Uwaga!

Oszuści niestety wykorzystują najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość oraz „dobre serce” starszych osób. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Jeśli mamy wątpliwości co do tego z kim rozmawiamy upewnijmy się w stosownym urzędzie czy np. na naszym osiedlu była jakaś awaria, czy pracownicy instytucji zostali skierowani do kontroli. Zwracamy się z apelem, również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy bądź dokonanie przelewu na konto podane przez obcą osobę, czy też osoby przychodzące jako przedstawiciele instytucji, których wygląd i ubiór na to nie wskazują. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie i w naszej ocenie mogą paść ofiarą oszustów.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję, osobiście bądź telefonicznie.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim