Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w linki nadesłane od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają pieniądze ze wskazanego konta.

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 34-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że w minioną sobotę na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży dyktafon za kwotę 150 złotych. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która poinformowała ją, że zaraz zadzwoni do niej pracownik platformy sprzedażowej celem zweryfikowania danych do przelewu. Kolejno w trakcie rozmowy  fałszywa pracownica poprosiła 34-latkę o zalogowanie się do bankowości elektronicznej i wygenerowanie kodu Blik. Po chwili rozmówczyni poinformowała ją, że musi wygenerować drugi kod Blik w celu zwrócenia jej przed chwilą przelanych środków pieniężnych. Niczego nie podejrzewająca ostrowczanka postępowała zgodnie z otrzymanymi od oszustki wskazówkami. Po kilki minutach kiedy zobaczyła, że z jej konta zostały wypłacone pieniądze w kwocie 1000 złotych, a następnie 700 złotych zrozumiała, że została oszukana. Łącznie 34-latka straciła pieniądze w kwocie 1700 złotych.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim