Ostrowiec Świętokrzyski: Straciła 50 000 euro na oszustwie
Inwestowanie w kryptowaluty może wydawać się atrakcyjną okazją do szybkiego zarobku, ale niestety niesie ze sobą również duże ryzyko oszustw. Przekonała się o tym boleśnie mieszkanka gminy Bodzechów, która straciła ponad 50 000 euro.
  1. Oszuści kontaktują się poprzez media społecznościowe.
  2. Obiecują łatwe i szybkie zyski z kryptowalut.
  3. Wymagają instalacji oprogramowania do zdalnej obsługi pulpitu.
  4. Ofiara traci dostęp do swoich środków finansowych.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji zgłosiła się 65-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustwa na kryptowaluty. Przeglądając w kwietniu jedną ze stron internetowych, natknęła się na reklamę firmy inwestycyjnej, która obiecywała duże zyski. Skuszona ofertą, podała swój numer telefonu w formularzu kontaktowym.

Po kilku dniach skontaktował się z nią mężczyzna, który przedstawił atrakcyjną ofertę inwestycyjną i zaoferował pomoc w pomnożeniu środków finansowych. Początkowo kobieta miała wpłacić 10 000 euro. Zainstalowała na swoim komputerze oprogramowanie do zdalnej obsługi pulpitu, co umożliwiło oszustom przejęcie kontroli nad jej kontem bankowym.

Na oczach kobiety oszuści przelewali pieniądze z jej konta, obiecując pomnożenie ich na giełdzie kryptowalut. Na jej koncie inwestycyjnym widoczne były rzekome zyski, co utwierdziło ją w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Jednak gdy chciała wypłacić pieniądze, okazało się, że musi dokonać kolejnej wpłaty w wysokości 12 900 euro.

Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Straciła łącznie ponad 50 000 euro. Policja ostrzega przed tego typu praktykami i radzi, jak unikać podobnych sytuacji.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa?

  • Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.
  • Nigdy nikomu nie udostępniaj danych logowania do swojego konta bankowego oraz danych karty płatniczej.
  • Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo.
  • Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
  • Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji.

Warto być świadomym zagrożeń i nie ulegać pokusie szybkich zysków, które często okazują się pułapką zastawioną przez cyberprzestępców. Zachowajmy ostrożność i zdrowy rozsądek, aby uniknąć niepotrzebnych strat finansowych.


Na podst. KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim