Impregnacja piaskowca - jakie są efekty zabiegu?

Kamień to ponadczasowy materiał, wykorzystywany w budownictwie, do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych oraz w kamieniarstwie do tworzenia płyt nagrobnych. Uzyskuje się z niego trwałe i eleganckie konstrukcje, które wraz z upływem lat nabierają jeszcze większego uroku. Aby wydobyć ich piękno, powinno się wykonywać okresową impregnację. Dotyczy to w szczególności kamieni takich jak piaskowiec.

Po co impregnuje się piaskowiec?

Impregnacja piaskowca powinna być wykonana od razu po zakończeniu prac kamieniarskich. Dzięki odpowiednim preparatom przedłuża się żywotność piaskowca oraz zabezpiecza się go przed wieloma zanieczyszczeniami. Co ważne, impregnację powinno się powtarzać co 3 lata, by w pełni cieszyć się z jej efektów.

Impregnacja zabezpiecza piaskowiec przed erozją i wietrzeniem poprzez zamknięcie porów w kamieniu. Dzięki niej dodatkowo ogranicza się chłonność materiału i poprawia się jego estetykę. Niektóre preparaty mogą również zmieniać barwę kamienia. Po ich zastosowaniu struktura piaskowca jest dobrze zabezpieczona jednak po kilku latach powinno się powtórzyć zabieg.

Piaskowiec należy do chłonnych i delikatnych kamieni, dlatego jednorazowa impregnacja jest w jego przypadku niewystarczająca. Bez przeprowadzenia ponownych prac konserwacyjnych, kamień szybko straci swój urok i zacznie niszczeć. Aby tego uniknąć, powinno się pamiętać o regularnym przeprowadzaniu impregnacji z pomocą profesjonalnej firmy.