Rozliczenie emeryta a ulgi podatkowe

Emeryci i renciści otrzymują z ZUS PIT 40A, który jednocześnie może być deklaracją podatkową, jeśli w poprzednim roku nie uzyskali żadnych przychodów. W takiej sytuacji nie trzeba nic robić, a ZUS prześlę deklarację do podatnika i do Urzędu Skarbowego. Jednak, co jeśli chce się skorzystać z ulg podatkowych albo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Rozlicz emeryture PIT40A i skorzystaj z ulg podatkowych!

Jak emeryta może skorzystać z ulg podatkowych i odliczeń?

Ulgi podatkowe mogą w znaczny sposób wpłynąć na wysokość należnego podatku, zapewniając wysoki zwrot nadpłaconego podatku, a więc i duże oszczędności. Jednak, aby skorzystać z ulgi podatkowej trzeba wypełnić odpowiedni PIT. W tym celu, w trakcie trwania roku podatkowego można złożyć oświadczenie, że chce się skorzystać z odliczeń. W takim przypadku ZUS prześle PIT 11A zamiast PIT 40A, który posłuży do wypełnienia formularza PIT 37 lub PIT36. Jeśli się tego nie zrobi, to ZUS wyśle standardowy dla emerytów formularz PIT 40A, który również może posłużyć jako informacja do wypełnienia deklaracji podatkowej.

Który formularz PIT wybrać?

To, który formularz zostanie wybrany, aby odliczyć ulgi zależy od źródła dochodów zależy od źródła dochodów. Jeśli emeryt rozlicza się sam i nie miał żadnych innych przychodów, to powinien wybrać PIT 37. Emeryt, rozliczający się wspólnie z małżonkiem, który uzyskiwał przychód rozliczany przez innego płatnika (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie) również powinien złożyć PIT37. Z kolei PIT 36 przeznaczony jest dla osób, które uzyskały jakiekolwiek przychody rozliczane samodzielnie (jest się płatnikiem i samodzielnie odprowadza się zaliczkę na podatek dochodowy), a więc przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dotyczy to również rozliczania się wspólnie z małżonkiem – jeśli przynajmniej część przychodów jednego z współmałżonków jest rozliczana samodzielnie, to należy wypełnić PIT 36.

Z jakich ulg podatkowych można skorzystać?

Emeryci mogą skorzystać ze standardowych ulg i odliczeń, które przysługują wszystkim osobom, wypełniającym PIT 36 i PIT 37. To dobry sposób na obniżenie wysokości podatku i odzyskanie części wpłaconych zaliczek. Zwrot nadpłaconego podatku zostanie wykonany w ciągu 45 dni, jeśli składa się PIT online lub 90 dni w przypadku deklaracji składanych w formie papierowej. Do ulg podatkowych należą m.in.:

  • ulga na dziecko;
  • ulga rehabilitacyjna;
  • ulga na Internet;
  • ulga termomodernizacyjna;
  • odliczenie składek ZUS;
  • darowizna z tytułu krwiodawstwa (równowartość oddanej krwi i osocza);
  • odliczenia z tytułu przekazanych darowizn na organizacje pożytku publicznego, kultu religijnego, cele charytatywno-opiekuńcze Kościołów itp.).

Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre ulgi podatkowe mają wprowadzone limity i ograniczenia. Przykładowo ulga termomodernizacyjna to maksymalna kwota 50 000 zł, a odliczenia z tytułu przekazanych darowizn mogą wynosić maksymalnie 6% dochodu.