Czy można holować automat?

Awarii na drodze nie da się uniknąć. Każdy, nawet najlepiej serwisowany model, ma prawo odmówić posłuszeństwa. Wtedy trzeba zadbać o odpowiedni transport do najbliższego warsztatu. Problem zaczyna się, gdy jeździsz tzw. automatem, czyli pojazdem z automatyczną skrzynią biegów. Na myśl nasuwa się jedno pytanie: czy można holować automat? Odpowiadamy!

Uszkodzenie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów powoduje, że ten będzie całkowicie unieruchomiony aż do przyjazdu pomocy drogowej. Dlaczego? Otóż konstrukcja skrzyń automatycznych przewiduje możliwości ich holowania przez inny pojazd, ale wiąże się to ze sporym ryzykiem. Takie działanie mogłoby doprowadzić do przegrzania się układu, a finalnie całkowitego uszkodzenia jednostki napędowej auta.

Jak holować auto z automatyczną skrzynią biegów?

Niestety, ale według zaleceń producentów holowanie automatu nie jest wskazane, choć możliwe. W praktyce nie oznacza to, że pierwsze holowanie auta z automatem od razu skończy się kosztowną wymianą skrzyni biegów. Zanim zaczniesz ciągnąć swoje popsute auto koniecznie ustaw skrzynię w pozycji neutralnej. Wtedy umożliwisz ciągnięcie swojego samochodu, choć spowodujesz, że mechanizm nie będzie mieć smarowania ani chłodzenia.

Chcesz wiedzieć, jak holować auto z automatyczną skrzynią biegów? W pierwszej kolejności upewnij się, że poziom oleju w skrzyni jest odpowiedni, a także uruchom funkcję bezpiecznego holowania (niektóre pojazdy posiadają taką możliwość). Przestawienie lewarka na pozycję neutralną odłączy napędy i umożliwi holowanie, choć wciąż ze sporymi oporami. W sytuacji, kiedy awarii ulegnie Twój samochód, lepiej poczekaj na pomoc drogową. Jeśli masz aktywne ubezpieczenie OC/AC z assistance, możesz liczyć na darmową lawetę nawet do kilkuset kilometrów.

Czy automatem można holować inne auto?

Wiele osób zastanawia się też, czy automatem można holować inne auto. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że można i nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Wystarczy, że podepniesz unieruchomiony pojazd do haka w swoim samochodzie z automatem i pociągniesz je, np. jak przyczepę kempingową. O ile holowanie automatu może być nieodpowiedzialne, o tyle ciągnięcie innego auta własnym pojazdem (sprawnym) jest w 100% bezpieczne.

Co można uszkodzić podczas holowania automatu?

Jeśli zdecydujesz się na holowanie auta z automatem bez oczekiwania na profesjonalną pomoc drogową, prawdopodobnie uszkodzisz takie podzespoły, jak: przekładnia, pompa oleju, chłodnica olejowa skrzyni, tryby, zbiornik oleju.

Zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy świadczonej w ramach polisy ubezpieczenia asssistance, np. z holowaniem pojazdu do kilkuset kilometrów na terenie kraju i za granicą. Porównywarka ubezpieczeń online pomoże Ci dopasować najlepsze oferty bez przepłacania.