Folia grzewcza montowana pod lustrem staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem irytującej sytuacji w łazience, czyli osadzania się pary wodnej na lustrze. Zamazane zwierciadło nie spełnia swojej roli, więc trzeba odczekać przynajmniej kilka minut – przy otwartym pomieszczeniu, przez co do środka wlatuje chłodne powietrze – aż ze zwierciadła odparuje wilgoć. Na szczęście folia grzewcza do szyb rozwiązuje ten problem w bardzo prosty sposób. Wystarczy ją poprawnie zamontować, aby już nigdy więcej nie przejmować się zaparowanym zwierciadłem. A na czym polega odpowiedni montaż? Przyjrzymy się tej kwestii w niniejszym wpisie.
Czy można zamontować folię grzewczą do szyb samodzielnie?
Odpowiedź na to pytanie z pewnością ucieszy wszystkich domowych majsterkowiczów. Otóż folia grzewcza do szyb nie wymaga użycia fachowych narzędzi ani szerokiej wiedzy technicznej. Jej instalacja jest bardzo intuicyjna, a dołączona do zestawu instrukcja w języku polskim krok po kroku poprowadzi każdego w odpowiednim kierunku.
Istnieje od tej reguły tylko jeden, ale bardzo ważny wyjątek i jest on związany z bezpieczeństwem montażysty. W pewnym momencie trzeba podłączyć folię grzewczą do szyb do sieci energetycznej. To dzięki niej system funkcjonuje. Samodzielna próba – bez przygotowania, specjalnych narzędzi oraz umiejętności – podłączenia czegokolwiek do prądu stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego ten etap powinni przeprowadzać wyłącznie certyfikowani elektrycy.
Instrukcja montażu folii grzewczej do szyb
Jak zatem wygląda montaż? To bardzo proste i da się opisać ten proces w zaledwie pięciu krokach. Każdy z nich – prócz czwartego – da się zrealizować na własną rękę.
Krok 1: Po otrzymaniu produktu wystarczy odkleić folię ochronną z powierzchni folii grzewczej do szyb. To forma jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Już na tym etapie poleca się zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbyt szybkie lub siłowe usuwanie warstwy ochronnej może spowodować uszkodzenie powierzchni urządzenia.
Krok 2: Teraz należy przykleić folię grzewczą do szyb od przylegającej do ściany strony. Taśma samoprzylepna przyczepi się do powierzchni bez dodatkowych materiałów montażowych. Warto jedynie zadbać o to, aby powierzchnia była całkowicie gładka, a brzegi lustra pozostawały wolne. Ma to wpływ na wydajność folii grzewczej do szyb.
Krok 3: Wolne od folii brzegi lustra trzeba teraz pokryć klejem montażowym. Nie jest on dołączany do zestawu. Produkt nabywa się osobno.
Krok 4: Można już podłączyć folię grzewczą do szyb do prądu. Podkreślamy, że ten etap musi zrealizować elektryk z uprawnieniami.
Krok 5: Na samym końcu lustro przykleja się do ściany w wyznaczonych miejscach. Od tego momentu folia grzewcza do szyb nadaje się do użytkowania, jeśli tylko wszystko zostało przeprowadzone poprawnie.
Jak więc widać, montaż nie powinien nikomu sprawić problemów. Na dodatek nie jest czasochłonny. To kolejny powód, dla którego warto zainwestować w tak przydatne rozwiązanie, jakim jest folia grzewcza do szyb.