Jak odnowić stare okna drewniane z łuszczącą się farbą?

W swoim domu albo mieszkaniu masz okna drewniane, które nie prezentują się już zbyt atrakcyjnie? Zobacz, w jaki sposób można je odnowić, aby nie tylko wyglądały atrakcyjnie, ale również były cieplejsze niż dotychczas!

Kiedy niezbędna będzie renowacja starych okien drewnianych?

Stolarka okienna wykonana z drewna jest bardziej podatna na niszczenie od tej z PCV czy aluminium. Dotyczy to głównie okien starszych, montowanych przed laty, które nie były produkowane zgodnie z nowymi technologiami.

Najczęściej wskazaniem do przeprowadzenia renowacji będzie brak szczelności okien drewnianych, co jest ich powszechnym problemem. Takie okna z czasem przestają spełniać swoją rolę, czyli przeciekają, przepuszczają chłód, powodując wyższe koszty ogrzewania.

O przeprowadzeniu renowacji warto również pomyśleć wtedy, gdy okna są już niezbyt ładne, ponieważ ich farba uległa złuszczeniu, jest przebarwiona.

Również renowacja będzie wskazana wtedy, gdy uszkodzeniu uległy okucia do starych okien drewnianych, na przykład doszło do złamania czy wyłamania klamki okiennej.

Jak pomalować stare okna drewniane półokrągłe, zwykłe?

Malowanie okien drewnianych wymaga przejścia kilku etapów. Zaliczane są do nich:

1. Usunięcie starych farb, lakierów na oknie.

2. Wyszlifowanie ram i skrzydeł okiennych z drewna.

3. Przeprowadzenie impregnacji drewna.

4. Pomalowanie drewna.

Dodatkowo, jeżeli doszło do uszkodzenia drewna, zalecana jest jego naprawa, na przykład za pomocą mas wypełniających, szpachli do drewna.

Również jako pomysł na stare okna drewniane można wtedy wykorzystać zmianę ich koloru na inny niż dotychczas. Aktualnie bardzo popularne są okna w ciemniejszych kolorach jak antracytowy, a nawet czarny. Renowacja może być więc dobrym momentem, aby zmienić ich kolorystykę.

Aby odświeżyć wygląd stolarki, można też wykorzystać nowe klamki do okien drewnianych starego typu, na przykład wybrać te w kolorze złotym, czarnym z kutego metalu.

Stare okno drewniane – jak poprawić jego szczelność?

Gdy stare okna nie są już szczelne, w takim przypadku można zdecydować się też na renowację polegającą na poprawie ich termoizolacji.

Najprostszym rozwiązaniem są uszczelki do starych okien drewnianych, które umieszczane są na ramie oraz na obwodzie skrzydeł. Można wtedy zapobiec ucieczce ciepła z budynku.

Zdarza się jednak, że problem jest bardziej złożony i brak szczelności jest wynikiem wykorzystanych w oknie starych szyb. W takim przypadku droższym, ale skutecznym sposobem na lepszą izolację termiczną stolarki, będzie wykonanie wymiany szyb na zespolone – wskazuje specjalista z firmy www.okna-kielce.com.pl/.