Czym różni się dwuteownik HEB od HEA? Odpowiedź zaskakuje

Dwuteowniki to ukształtowane plastycznie materiały stalowe, które powstają na drodze obróbki kształtującej walcowania na gorąco lub ciągnienia na zimno. Każda z powyższych technologii ma nieco inne zastosowanie, jednak istotny jest fakt, że wyroby te, z uwagi na konstrukcję dwupodporową, są w stanie przenosić duże siły statyczne oraz dynamiczne. W ostatnim czasie na popularności zyskują nowoczesne rozwiązania w postaci dwuteowników HEB oraz HEA. Czym różnią się te produkty? Sprawdzamy ten temat!

Zastosowanie dwuteowników stalowych

Dwuteowniki to kształtowniki stalowe, które w przekroju poprzecznym przypominają kształt litery H. Biorąc pod uwagę nomenklaturę technologiczną można określić, że wyrób ten składa się ze stopki głównej, zwanej środnikiem oraz dwóch podstaw, zamiennie nazywanych półkami.

Wyroby te mogą być wykonywane w technologii walcowania na gorąco lub przeciągania kęsów staliwnych na zimno. Po odpowiedniej obróbce plastycznej powstają umocnione strukturalnie, wysokiej jakości dwuteowniki. Wytrzymałość tych produktów zależy od gatunku zastosowanej stali, dodatkowej obróbki cieplnej oraz powierzchniowej.

W zależności od konkretnego zastosowania, właściwości oraz wymiarów H-Profili, przy zakupie tych elementów można spotkać się z określeniami HEA oraz HEB. Oba typy, to produkty szerokostopowe wykonywane w długości 100-1000 mm. To najbardziej popularne rodzaje dwuteowników walcowanych na gorąco o szerokich stopkach.

Wersja HEA w stosunku do HEB jest stosowana do mniej odpowiedzialnych konstrukcji pod względem sztywności oraz przenoszenia obciążeń statyczny i dynamicznych. Najczęściej półwyroby HAE/HEB stosowane są do:

  • budowy hal produkcyjnych i magazynowych,
  • podpierania mostów oraz wiaduktów,
  • konstrukcji nośnych lub wsporczych,
  • przegród, słupów i belek,
  • elementów infrastruktury drogowej.

Różnice w zastosowaniu H-Profili HAE/HEB

W przypadku doboru dwuteowników do konkretnego projektu należy zwrócić uwagę na technologię ich wykonania, profil, wymiary oraz długość. Powyższe wpływają na rodzaj zastosowanej stali oraz dalsze użytkowanie. Dwuteownik HAE to rodzaj kształtownika, który jest walcowany na gorąco.

Dzięki temu struktura wewnętrzna jest bardziej elastyczna, a tym samym mniej podatna na kruche pękanie. Tym samym sprawdza się doskonale w środowisku, gdzie działają zmienne siły dynamiczne. Posiadają węższą stopkę, niższą wytrzymałość oraz skośne ścianki, w stosunku do dwuteowników HEB. Stosowane są wszędzie tam, gdzie istotna jest mała waga, np. belki stropowe budynków wielokondygnacyjnych, belki w kratownicach oraz słupy i ramy maszyn.

Z kolei dwuteowniki HEB to cięższe wyroby o wzmocnionej wytrzymałości i odporności na działanie statycznych oraz dynamicznych sił zginających, ścinających oraz skręcających.

Sprawdzają się doskonale w masywnych konstrukcjach o dużej nośności, jak wieżowce, mosty, wiadukty, zadaszenia, ramy maszyn czy dźwigary. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wersja HEB dostępna jest w szerszej gamie rozmiarów, choć jest nieco trudniejsza w obróbce skrawającej oraz technologii spawania. Więcej szczegółów o dwuteownikach znajdziesz internetowej: https://moris.eu/pl/stal/dwuteowniki/c/I-PROFILE.

Dostawa dwuteowników stalowych HEB/HEA

Warto zwrócić uwagę na dostawę dwuteowników, aby odbywała się ona na czas oraz jak najbardziej ekonomicznie. W tym zakresie należy kierować się zasadą, aby zamawiać jak najkrótsze wyroby, wykonywane „na gotowo”, bez koniecznej dalszej obróbki ubytkowej. Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań współczesnych hurtowni stali, które posiadają innowacyjne platformy sprzedażowe e-Commerce. Dzięki takim rozwiązaniom w kilka chwil można wyszukać konkretne produkty w zakresie technologii wykonania, gatunku stali oraz wymiarów.

Dwuteowniki to wyroby często wykorzystywane w dużych projektach budowalnych lub elektromechanicznych. Warto pomyśleć o długotrwałej współpracy z konkretnymi składami stali. Wówczas można mieć pewność, że zamawiane wyroby będą dostarczane „na czas”. Można również liczyć na rabaty cenowe oraz darmowy transport na terenie całego kraju.