Dwoje dłużników alimentacyjnych zatrzymanych przez policję w Ostrowcu

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim doprowadzili do zatrzymań dwóch mężczyzn ukrywających się przed organami ścigania. Jeden z nich trafi do aresztu na 5 miesięcy, drugi na ponad 10 miesięcy.
- Zatrzymania w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Kary i podstawy prawne wyjaśnia policja
Zatrzymania w Ostrowcu Świętokrzyskim
Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformowała o zatrzymaniu dwóch poszukiwanych dłużników alimentacyjnych. Pierwszy zatrzymany to 56-latek, doprowadzony na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim; ma odsiedzieć 5 miesięcy pozbawienia wolności. Drugi to 39-latek, poszukiwany listem gończym – wobec niego orzeczono karę przekraczającą 10 miesięcy pozbawienia wolności.
Na miejscu działała ostrowiecka jednostka kryminalna. Policja podała, że obaj mężczyźni byli poszukiwani za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego.
Kary i podstawy prawne wyjaśnia policja
Policja przypomniała, że za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego grożą sankcje przewidziane w art. 209 §1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem sprawca może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Gdy wskutek uchylania się osoba uprawniona nie może zaspokoić podstawowych potrzeb, przewidziana kara może wynosić nawet 2 lata pozbawienia wolności.
Jednocześnie służby wskazały, że jeśli sprawca w całości ureguluje zaległe alimenty nie później niż przed upływem 30 dni od pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, postępowanie karne zostaje umorzone. Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi dalsze czynności związane ze sprawami zatrzymanych.
na podstawie: Policja Ostrowiec Świętokrzyski.
Autor: krystian

