Filtracja w przemyśle spożywczym - worki filtracyjne jako znaczący element procesu filtracji

W bardzo wielu gałęziach przemysłu stosuje się proces filtracji. Aby właściwie przeprowadzić proces filtracji stosuje się szeregu procedur oraz narzędzi. Między innymi dzięki temu, że stosuje się worki filtracyjne proces filtracji przebiega w sposób prawidłowy. A bez filtracji trudno wyobrazić sobie działanie przemysłu we współczesnym świecie.

Filtracja w przemyśle spożywczy - najważniejsze informacje

Przemysł spożywczy jest bardzo specyficzną gałęzią przemysłu. Właściwego procesu filtracji w tej branży wymaga naprawdę wiele produktów, dlatego przedsiębiorcy działający w branży spożywczej szczególnie dbają o prawidłowe procesy produkcji na każdym etapie wywarzania produktów.

W branży spożywczej przede wszystkim są używane dwa rodzaje filtrów:

  • Filtr magnetyczny

  • filtr szczelinowy

Dzięki tym filtrom dochodzi do usunięcia cząstek metalicznych.

Jaka jest budowa filtra magnetycznego?

Budowa filtra magnetycznego jest następująca:

Zacznijmy od tego, że filtr magnetyczny jest bardziej efektywnym narzędziem filtrowania. Wydajny proces filtracji jest możliwy dzięki silnym magnesom neodymowym, które tworzą tak zwane lance magnetyczne. Lance w filtrze magnetycznym umieszczone są w specjalnych obudowach. Wspomniane obudowy bardzo łatwo oczyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń, po wyjęciu z nich magnesów.

Jaki jeszcze rodzaj filtrów stosuje się w przemyśle?

Filtry workowe także są bardzo często stosowane w przemyśle spożywczym. Najczęściej filtrów workowych używa się w trakcie produkcji, w tym właśnie filtracji olejów spożywczych. Podobnie jak w produkcji soków spożywczych, gdzie używa się ich w procesie klarowania soków.

Budowa filtrów workowych- filtry workowe składają się z obudowy oraz kosza filtracyjnego. Dodatkowo posiadają wymienne wkłady, czyli wspomniane już wcześniej worki filtracyjne. Do każdego filtra workowego można indywidualnie dobrać worek filtracyjny.

Z czego wykonuje się worki filtracyjne?

Materiał worków filtracyjnych to najczęściej j polipropylen, poliester lub nylon. Filtry workowe mogą posiadać jednocześnie nawet kilka worków filtracyjnych. Ilość worków zależy od natężenia objętościowego filtrowanej cieczy. Filtry workowe charakteryzują się bardzo dużą skutecznością.

Polski producent worków filtracyjnych z doświadczeniem

Polskim producentem z doświadczeniem i naprawdę szerokim asortymentem worków filtracyjnych jest firma GEKO FILTRATION, działająca od wielu lat z wielkim sukcesem w swojej branży.