Uroczystości przy pomniku ostrowieckich ofiar wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku, były głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Jak co roku, jeszcze przed uroczystą mszą świętą, delegacja władz miasta złożyła wieniec przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. Nabożeństwo odprawione zostało w kolegiacie świętego Michała Archanioła, skąd uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej.

Tradycyjnie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, odbywają się przy obelisku upamiętniającym ochotników – głównie uczniów gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu, walczących w wojnie polsko – bolszewickiej i biorących udział w samej Bitwie Warszawskiej. Wyrytych jest na nich 20 nazwisk ofiar tej wojny.

Głos zabrał wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Dominik Smoliński.

- Dzisiejsze obchody mają szczególny wymiar gdyż przypadają w 100. rocznicę polskiego tryumfu nad bolszewickim najeźdźcą. Bitwa o Warszawę to jedna z największych potyczek w dziejach ludzkości. Trudno przecenić skalę oraz rolę tego wydarzenia dla historii ówczesnej Europy. Musimy pamiętać, ze to dzięki doskonałej strategii oraz waleczności polskiego oręża udało się przynajmniej na chwilę zatrzymać zalew bolszewickiej agresji. To nieustający powód do narodowej dumy oraz oddania hołdu bohaterom tamtych dni.Rozegrana 100 lat temu bitwa była wielkim przełomem toczonej w latach 1919-1921 wojny polsko-rosyjskiej. Szczególnie dzisiaj musimy pamiętać, że Bitwa Warszawska była wielkim zwycięstwem Polskiego Wojska, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Jako naród walczyliśmy o zachowanie niedawno odzyskanej niepodległości i określenie granic odradzającej się po ponad wiekowej niewoli Polski. Pamiętajmy o tym żyjąc w dzisiejszym świecie, tu i teraz oraz każdego dnia. Dbajmy o naszą wolność i suwerenność szanując przy tym swoją i cudzą godność oraz prawa – mówił wiceprezydent Smoliński. - Tolerancja oraz poszanowanie demokracji to cechy, które winny być naszymi jako Polski i Polaków wizytówkami, jako narodu który 100 lat temu wykazał się walecznością oraz hartem ducha, który zatrzymał wówczas bolszewików, a później przyczynił się do upadku komunizmu w Europie. Warto o tym pamiętać, gdyż jak mówił wybitny polityk Benjamin Franklin „Ci którzy rezygnują z Wolności w imię odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich”. Obecnie naszym obowiązkiem jest dbanie o rozwój gospodarczy oraz jak najlepsze wykształcenie młodego pokolenia, tak by było w stanie w przyszłości dokonywać mądrych wyborów i decyzji, gdyż to od nich zależeć będzie nasza przyszłość.

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele parlamentu, władz powiatowych, ugrupowań i partii politycznych oraz mieszkańcy.