Chcesz chronić oczy, jedząc zdrowe i smaczne potrawy? Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jakie witaminy i składniki odżywcze pomagają utrzymać wzrok i zapobiegają chorobom oczu. Pokażemy Ci, w jakich produktach je znaleźć. Jak zadać o swoje oczy wprowadzając zmiany w diecie?

oko

Problemy ze wzrokiem, a odżywianie

Syndrom widzenia komputerowego występuje u ok. 70 procent aktywnych użytkowników komputerów. Jedynym sposobem uniknięcia tego problemu jest zapobieganie. Jest to możliwe, jeżeli wykonuje się ćwiczenia na oczy, dba o ich higienę oraz utrzymuje się zdrową dietę, która zawiera składniki ważne dla zdrowia oczu. Bardzo dużą rolę w utrzymaniu zdrowych oczu grają luteina i zeaksantyna. Substancje te zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, która znajduje się w środkowej części siatkówki. Pomagają również w uniknięciu zmętnieniu soczewki. Według naukowców, choroby te spowodowane są między innymi działaniem wolnych rodników, z którymi skutecznie walczą naturalne przeciwutleniacze. Luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego, którego są prawdopodobnie najbardziej znanymi spośród ponad 600 naturalnych pigmentów karotenoidowych. Występują w prawie wszystkich warzywach i owocach. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza dieta wspomaga nasz wzrok, powinniśmy skorzystać z rozwiązania, jakim jest dieta pudełkowa.

Jakie składniki odżywcze pomogą zachować dobry wzrok?

Kwasy tłuszczowe omega-3 również odgrywają bardzo ważną rolę w dbaniu o zdrowie oczu. Tak naprawdę te wielonienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Nie są wytwarzane w organizmie i muszą być regularnie włączane do diety. Najlepszym źródłem Omega-3 są tłuste ryby morskie, a także owoce morza, orzechy i oleje roślinne. Witamina C zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy, a także odgrywa ważną rolę w zapobieganiu powstawania zwyrodnienia plamki żółtej wraz z wiekiem. Witamina C znajduje się w wielu warzywach i owocach. Witamina E jest uważana za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Najlepszym źródłem witaminy E są orzechy, sałata, zboża, ziemniaki, masło i oleje roślinne. Miedź jako substancja mineralna odgrywa kluczową rolę w procesach metabolicznych u wszystkich wyższych zwierząt i roślin. Dodatkowo działa jako przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki - cząsteczki przyczyniające się do procesu starzenia i rozwoju chorób zwyrodnieniowych oczu. Miedź znajduje się w orzechach, nasionach słonecznika, wątrobie i roślinach strączkowych.