Aby szybko zwiększyć wydajność komputera lub laptopa można po prostu dołożyć mu więcej pamięci operacyjnej RAM. Sporą ofertę tego typu komponentów można znaleźć w sklepie internetowym ole ole pod adresem https://www.oleole.pl/pamieci-ram.bhtml. Czy zakup dodatkowej pamięci ma sens i jak to przekłada się na wydajność całego komputera?
Czy ta ilość pamięci jest wystarczająca?
Wiele osób po dłuższym czasie używania komputera zaczyna zadawać sobie pytanie o to w jaki sposób szybko i bez zbędnych komplikacji zwiększyć wydajność PC-ta. Mimo tego, że początkowo komputer był bardzo wydajny i wykonywał błyskawicznie wszystkie operacje to jednak z czasem zauważamy, że nowsze aplikacje i gry charakteryzują się coraz większymi wymaganiami. Jak temu podołać? Wiele osób słusznie zauważa, że problem może tkwić w małej ilości pamięci RAM zainstalowanej w komputerze. To co kiedyś było standardem, czyli 4 GB pamięci RAM, dzisiaj wydaje się zdecydowanie za mało. Najnowszy system operacyjny już sam w sobie jest wymagający, nie mówiąc już o tym, że programy i gry rezerwują spore ilości pamięci RAM na swoje potrzeby. 8 GB pamięci wydaje się idealnym rozwiązaniem zarówno do biura, jak i do codziennych zastosowań w domu. Dla gracza ta ilość może nie być jednak wystarczająca i zaleca się od 16 GB do nawet 32 GB, aby móc komfortowo cieszyć się najnowszymi grami. 64 GB pamięci RAM to wielkość przeznaczona dla osób, które potrzebują przykładowo wydajnie renderować filmy lub projektować grafikę 3D albo pracować w programach typu CAD.
Taktowanie pamięci RAM
Warto jeszcze zwrócić uwagę na taktowanie pamięci RAM. Taktowanie pamięci to istotny wyznacznik tego jak szybko dana pamięć jest w stanie przetworzyć wysyłane do niej informacje. Według dzisiejszych standardów 2400 Mhz to dobra opcja dla gracza, ale można spotkać się również z opinią, że częstotliwość 3000 Mhz to świetne rozwiązanie pod względem wydajności w najnowszych grach. Oczywiście w przypadku większego taktowania pamięci RAM możemy spotkać się z tym, że na kościach RAM znajdziemy zamontowane odpowiednie chłodzenie, które niweluje nadmierne nagrzewanie się tego komponentu. Standardem chłodzenia kości pamięci są radiatory, ale w droższych modelach można spotkać się również z chłodzeniem wodnym. Nie mniej ważną kwestią w przypadku porównywania wydajności pamięci jest tak zwany CL, czyli Cas Latency. Warto upewnić się, że wartość ta jest niska, co gwarantuje wysoką wydajność bez zbędnych opóźnień między kontrolerem pamięci RAM, a kolumną pamięci.