Gryzonie w budynku to nie lada zagrożenie dla wszystkich jego użytkowników. Stanowią one niebezpieczeństwo w związku z przenoszonymi chorobami. Szacuje się, że szczury mogą roznosić nawet ponad 80 chorób. Ich organizm stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju wielu mikroorganizmów. Co gorsza, część z nich jest przenoszona na sierści. Efektem tego jest pojawienie się patogenów w powietrzu. Dlatego tak ważna jest deratyzacja, czyli oczyszczanie przestrzeni ze szczurów i innych gryzoni. Na czym polega ten zabieg i ile kosztuje?
Deratyzacja jako sposób na szkodniki
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że deratyzacja to pojęcie ogólnie odnoszące się do oczyszczania budynku z gryzoni. Można jednak stosować w tym celu rozmaite metody. Co więcej, choć pojęcie deratyzacji wskazuje na metody usuwania szczurów, odnosi się ono również do innych gryzoni. Najczęściej chodzi o myszy, które pojawia się w piwnicach lub starszych budynkach z podobną częstotliwością, co szczury. Co więcej, deratyzacja bywa stosowana również w celu pozbycia się z budynku kun. Skuteczność tego procesu wymaga dużego doświadczenia specjalistów. Wybór odpowiedniej metody i poprawne jej zastosowanie są tu kluczowe. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze kuny są zdecydowanie większymi zwierzętami niż szczury czy myszy. Tym samym konieczne jest zastosowanie większej ilości trutki. Po drugie natomiast kuna jest ssakiem, a nie gryzoniem tak jak pozostałe dwa wymienione gatunki. Tym samym reaguje ona inaczej na kontakt z poszczególnymi substancjami. Innymi słowy, to co zadziała skutecznie w przypadku szczurów lub myszy, niekoniecznie pomoże rozwiązać problem z kunami.
Jak przeprowadza się deratyzację?
Jak już wspomniano, istnieje wiele metod stosowanych w ramach deratyzacji. Dzieli się je najczęściej na chemiczne i fizyczne (mechaniczne). Jak nietrudno się domyślić, metody chemiczne polegają na zastosowaniu trujących preparatów. “Najbardziej rozpowszechnione są rodentycydy. Mowa tutaj o szkodliwej dla gryzoni substancji, występującej zwykle w formie granulatu rozsypywanego w miejscach występowania gryzoni. Przedostanie się granulatu do układu pokarmowego gryzonia, powoduje jego unieszkodliwienie”. – informuje nas specjalista z firmy Patron Pest. Jednak trutka może występować również w innych formach. Ziarna, płatki, kostki, a nawet piana, czy ciecz – w takich formach również występują trutki na szczury. Jednak deratyzacja to nie tylko środki chemiczne. Najlepsze efekty daje połączenie ich z metodami mechanicznymi, czyli z rozstawieniem pułapek. Stosuje się pułapki sprężynowe lub pułapki żywołowne.
Koszt deratyzacja
Wiele czynników wpływa na to, ile będzie kosztowała deratyzacja. Kwestią kluczową są wymiary budynku poddawanego temu zabiegowi. Ponadto istotne jest również zagęszczenie gryzoni. Nie bez znaczenia jest ich gatunek. Zwykle najtańsza okazuje się deratyzacja stosowana wobec myszy. Cennik jest również zależny od zastosowanej trutki. Połączenie metody chemicznej i mechanicznej powoduje wzrost kosztów. Ostatecznie jednak deratyzacja niewielkiego mieszkania może kosztować nawet mniej niż 200 zł, w przypadku występowania niewielu myszy. Pozbycie się licznych szczurów to koszt co najmniej 400-500 złotych. Ostatecznie jednak wycena zawsze dokonywana jest indywidualnie.