Trener sportowy – opis zawodu

Zadaniem trenera sportowego jest prowadzenie zajęć i cyklu treningów, które przygotowują podopiecznych do zawodów sportowych, służą podnoszeniu kondycji fizycznej albo jedynie animują ich czas. Trenerem można być w praktycznie dowolnej dziedzinie sportu, choć najbardziej popularne jeszcze długo będą piłka nożna, koszykówka, sporty zimowe, zajęcia gimnastyczne. Trener, żeby pracować efektywnie, musi przygotować zajęcia na kilku poziomach. Ma w tym sporą autonomię. Zajęcia muszą być dostosowane do wieku uczestników, ich kondycji fizycznej, potrzeb rozwojowych oraz stopniem trudności do aktualnych ich możliwości. Nieco inaczej prowadzi się zajęcia sportowe dla dzieci służące zabawie, inaczej dla osób starszych, które chcą poprawić stan zdrowia a zupełnie inaczej dla przyszłych sportowców zawodowych, którzy myślą poważnie o swoim rozwoju. Oprócz tego trener musi zadbać o kondycję psychiczną swoich podopiecznych, dbać o ich morale i zwyczajnie potrafić zarazić pasją do sportu.

Więcej informacji o pracy trenera znajduje się na blogu https://www.zawody.pl/trener-personalny-czym-sie-zajmuje/

Trener sportowy – wymagania zawodowe

Trener musi spełniać zarówno predyspozycje merytoryczne, jak i osobowościowe. Niemal pewne jest, że pracodawcy oczekiwać będą ukończonych studiów wyższych z wychowania fizycznego. Do niektórych dyscyplin sportu potrzebne będą także specjalne kursy. Szczęśliwie od 2013 zawód trenera nie jest obłożony szczególnymi wymaganiami formalnymi. Sam trener też powinien wykazywać się ponadprzeciętną kondycją, świetnym opanowaniem poszczególnych ćwiczeń i technik oraz mieć swego rodzaju charyzmę i talent pedagogiczny. Trener nie tylko zajmuje czas uczestnikom treningu, ale także często pełni rolę autorytetu lub coacha. Dzieje się tak zwłaszcza w młodszych grupach uczestników. Wskazane są umiejętności perswazji i motywacji.

O tym jak zostać trenerem przeczytasz na https://www.zawody.pl/jak-zostac-trenerem-personalnym/.

Trener sportowy – warunki pracy

Praca najczęściej odbywa się w stacjonarnych obiektach sportowych – sale gimnastyczne, hale sportowe, boiska, stadiony, korty itp. Niejednokrotnie na świeżym powietrzu, przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Godziny pracy mogą być zmienne i zawsze dostosowane są do możliwości czasowych uczestników. Często to popołudnia lub wczesne wieczory, ale niektórzy trenerzy sportowi – zwłaszcza ci pracujących z grupą zawodowych sportowców albo grupą dzieciaków podczas wakacji – zdecydowanie preferują godziny ranne. Praca wymagania skupienia, ważności, komunikatywnego i kulturalnego zwracania uwagi na popełniane przez uczestników błędy i korygowanie ich. Praca nie grozi szczególnym ryzykiem urazów, zwłaszcza że wskazane jest by trener wykazywał się świetną kondycją fizyczną.

Trener sportowy – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę uzyskać można w klubach sportowych, w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowych czy oświatowych. Podobnie jak w ramach kadry obsługującej obiekt sportowy. W tym zawodzie istnieje też spore pole do popisu dla samodzielnych przedsiębiorców i freelancerów, którzy preferują umawianie się z klientami na kontrakty czy turnusy. Zarobki trenera personalnego uzależnione są od ilości przepracowanych godzin i ceny za jedną z nich. Mogą wynosić od już kilkuset złotych miesięcznie (jako praca dodatkowa) do kilkudziesięciu tysięcy.