Kredyt i kryzys

Pewna część przedsiębiorców nie boi się brania kredytu i to nawet w czasach dość nieciekawych, jeśli chodzi o stan gospodarki. Takim nieciekawym stanem jest rzecz jasna kryzys ekonomiczny, który w praktyce ( https://www.ferdeksklep.pl/ ) oznacza problemy dla dość wielu branż, czyli ogólnie realia ekonomiczne się pogarszają, choć na pewne branże to nie wpływa. Mowa tu o tym, że początek kryzysu wpływa zapewne na to, że wielu z nas zaczyna inwestować w nieruchomości, a tego typu inwestowanie to uatrakcyjnianie wyglądu mieszkań i na dokładkę, a czasami nawet powiększanie domów. Dla firm budowlanych tego typu inwestycje to plus bo nadal zarabiają, a szefowie takowych inwestują w maszyny, czyli we własne firmy. Tego typu inwestowanie polega też i na braniu kredytów, które w czasach kryzysu są inaczej oprocentowane i chyba dlatego odstraszają  przedsiębiorców działających w innych branżach, zwłaszcza tych działających w innych branżach od tej, w której się powodzi. Ten stan rzeczy utrzyma się przez jakieś trzy do czterech lat, bo tyle mniej więcej trwa ten typowy kryzys, w którym to gospodarka zwalnia nieznacznie.

Czy trzeba się bać gorszych czasów.

Ostatnie kilka dekad w wielu branżach to rzecz jasna także i te kryzysy ekonomiczne, czyli czasy w których gospodarka światowa nieco zwalniała, ale to też i ta przewaga stabilnego ekonomicznie czasu. W czasie tym wzrost gospodarczy zazwyczaj był na poziomie wynoszącym nieco ponad trzy procent na plusie. Mowa tu konkretnie o tym, że wielu obecnie żyjących przedsiębiorców nie doświadczyło czasów gorszych jeśli chodzi o realia ekonomiczne i dlatego też żyją tak jakby te konkretne złe czasy miały nie nadejść. Istotnym jest też i to, że takie czasy mogą nadejść, bo światowi politycy nie zawsze podejmują te dość dobre w sensie ekonomicznym decyzje, a wielu przedsiębiorców nauczyło się brać kredyty na rozwój firmy tak jakby była to ta jedyna słuszna opcja. Pozornie nie ma to znaczenia w tych stabilnych czasach, ale gdy gospodarka światowa zwolni znacząco, to będzie nieciekawie.

Pandemia.

Niewielu spodziewało się tego, że nastanie pandemia, czyli tego, że z wirusem wielu światowych polityków będzie walczyło blokując takie branże jak ta gastronomiczna lub fryzjerska. Tego typu strategia walki z wirusem jest błędną z wielu powodów.  Mowa tu choćby o tym, że utrudnia się działanie przedsiębiorcom działającym w tych branżach, którzy spłacają kredyty na firmę lub te na dom, czy też na auto rodzinne. Sytuacja tych ludzi rzecz jasna stanie się mniej pewną a to spory problem.