Ceny mieszkań w Ostrowcu Świętokrzyskim: 5 136 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Ostrowcu Świętokrzyskim - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Ostrowcu Świętokrzyskim wyniosła 5 136 zł/m². To o 157 zł/m², czyli 3,2% więcej niż średnia z 2025 r. Zestawienie pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach. Dla kupującego równie ważne jak poziom cen w całym mieście są różnice między lokalizacjami, metrażami i segmentami rynku.

Redakcja wostrowcu.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Ostrowcu Świętokrzyskim: najważniejsze liczby

  • 5 136 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 157 zł/m² i 3,2% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 4 352-5 759 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 220 000 zł - mediana ceny całego mieszkania; mediana powierzchni wyniosła 46 m².
  • 45% - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio 7,7% rocznie.
  • 6 322 zł/m² - mediana w rejonie Osiedle Ogrody.

Mediana ceny całkowitej i mediana powierzchni opisują rynek osobno. Przy planowaniu budżetu warto zestawić je z ceną metra w wybranej lokalizacji i kategorii powierzchni.

Infografika: ceny mieszkań w Ostrowcu Świętokrzyskim
Infografika: ceny mieszkań w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)4 629
wtórny5 344

4 629 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 344 zł/m² na wtórnym oznacza, że lokale deweloperskie były o 13,4% tańsze. W tym zestawieniu nie występuje zatem premia za nowe mieszkanie. Na poziom mediany segmentu wpływa także to, gdzie i jakie lokale znajdują nabywców, nie tylko sam fakt zakupu od dewelopera.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)5 152
35-45 m² (małe 2-pok.)4 933
45-55 m² (2-pok.)4 717
55-70 m² (3-pok.)5 077
70-90 m² (duże 3-4 pok.)5 145 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

4 717 zł/m² to najniższa mediana w zestawieniu, przypadająca na mieszkania 45-55 m². Kawalerki o powierzchni 25-35 m² osiągały 5 152 zł/m². Zależność nie jest jednak liniowa: wraz ze wzrostem powierzchni cena jednostkowa nie spada konsekwentnie. Sam metraż nie wystarcza więc do porównania atrakcyjności ofert.

Ceny wg metrażu - Ostrowiec Świętokrzyski
Ceny wg metrażu - Ostrowiec Świętokrzyski

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

6 322 zł/m² w rejonie Osiedle Ogrody i 4 608 zł/m² w rejonie Kuźnia wyznaczają istotne punkty odniesienia dla kupujących. Między tymi lokalizacjami różnica wynosi 37%. Pełny wykaz pokazuje również niższe wartości w rejonach Henryków i Ludwików.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Ogrody6 322
Rzeczki5 974 *
Gutwin5 964 *
Osiedle Rosochy5 511 *
Osiedle Stawki5 449 *
Śródmieście5 350 *
Osiedle Słoneczne5 107
Osiedle Pułanki4 971 *
Osiedle Na Skarpie4 654 *
Kuźnia4 608
Ludwików4 516 *
Henryków4 381 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Ostrowiec Świętokrzyski
Mapa cen mieszkań - Ostrowiec Świętokrzyski

Ceny wg części miasta - Ostrowiec Świętokrzyski
Ceny wg części miasta - Ostrowiec Świętokrzyski

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 220 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 4 400 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 030 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Taksa podlega negocjacji. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Więcej lokalnych informacji z Ostrowca Świętokrzyskiego jest na wostrowcu.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na wostrowcu.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 549 zł/m² w 2021 r. do 5 136 zł/m² obecnie. Łącznie oznacza to 45%, przy średnim rocznym tempie 7,7%. Poniższy wykres pozwala umieścić bieżący poziom w dłuższej perspektywie, zamiast oceniać rynek wyłącznie przez ostatnią zmianę.

Trend cen - Ostrowiec Świętokrzyski
Trend cen - Ostrowiec Świętokrzyski

Ostrowiec Świętokrzyski na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 627 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa świętokrzyskiego. W Ostrowcu Świętokrzyskim metr kosztował o 3 491 zł mniej.

Powiat ostrowiecki wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 4 654 zł/m², wobec 4 324 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 7,6%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 4 726 zł/m², czyli o 72 zł więcej niż mediana powiatowa.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Ostrowiec Świętokrzyski-5 136-
Starachowice25 km5 187+1,0%
Sandomierz38 km5 948+15,8%
Radom55 km6 363+23,9%
Kielce56 km9 879+92,3%

51 zł/m², czyli 1,0%, dzieli Ostrowiec Świętokrzyski od Starachowic. Znacznie większą różnicę widać w porównaniu z Kielcami.

Komentarz analityczny

3,2% bieżącego wzrostu wobec średniej z 2025 r. to tempo niższe od 7,7% średniorocznie w dłuższej historii miasta. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od horyzontu: obecny poziom nadal przewyższa wcześniejsze wartości, ale ostatnia dynamika jest łagodniejsza.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalna zmiana ma ten sam kierunek. O sytuacji kupujących współdecyduje finansowanie: we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98% (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.).

Dostępność kredytu może przekładać się na popyt także w mniejszych miastach, ponieważ wyznacza budżet gospodarstwa domowego. Jeśli finansowanie stanie się łatwiej dostępne, a oferta nie nadąży za zainteresowaniem, presja na wzrost cen może się utrzymać. Jeśli podaż będzie rosła szybciej od popytu, przestrzeń do negocjacji może się zwiększyć. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona - o tym, co dalej z cenami, zdecyduje relacja możliwości nabywców do dostępnej oferty.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Mediana wynosi 5 136 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 352-5 759 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Ostrowcu Świętokrzyskim rosną, czy spadają?

Mediana jest o 157 zł/m², czyli 3,2% wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana to 6 322 zł/m² w rejonie Osiedle Ogrody. Wśród wartości nieoznaczonych gwiazdką najniższa wynosi 4 608 zł/m² w rejonie Kuźnia.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 5 152 zł/m², a dla lokali 35-45 m² jest to 4 933 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana wyniosła 4 629 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 344 zł/m² na wtórnym. Segment deweloperski był o 13,4% tańszy.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 111 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 25 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (54 transakcji) i wtórny (57); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-06-25; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji