Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. Dlatego każdy właściciel, kierownik oraz ekspedientka w placówce handlowej, w której sprzedawany jest alkohol musi postępować zgodnie z prawem i być szczególnie wyczulonym na klientów dokonujących zakupu tego typu towaru.
Spożywanie alkoholu przez osoby poniżej 18 roku życia jest przejawem demoralizacji. Bardzo często zdarza się tak, że wyzwala on agresję z czego młodzież nie zdaje sobie sprawy. Ponadto alkohol źle wpływa na zdrowie i rozwój młodego człowieka. Każda z takich osób, która zostanie ujawniona na spożywaniu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami. W tego typu przypadkach dokumentacja z interwencji przesyłana jest do Sądu Rodzinnego i Nieletnich jako przejaw demoralizacji.
Pamiętajmy również, że każdy właściciel, kierownik oraz ekspedientka w placówce handlowej, w której sprzedawany jest alkohol musi postępować zgodnie z prawem i być szczególnie wyczulonym na klientów dokonujących zakupu tego typu towaru. Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek takiej osoby.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:
Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1. osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
2. osobom do lat 18, (…).
art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku stwierdzenia złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Jedna z nich to sankcja administracyjno - prawna polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej oraz kara grzywny. Druga jest uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo, o czym mówi art. 208: „Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Opr. EW
Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim