Profesjonalne stoły do cięcia – oto cechy, którymi mogą pochwalić się tylko najlepsze konstrukcje!

Efektywność i możliwości wycinarki CNC zależą od wielu komponentów. Jednym z kluczowych są stoły do cięcia. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozwiązań będziesz w stanie znacząco zwiększyć możliwości urządzenia. Czym powinny się wyróżniać? Sprawdźmy!

Odpowiedni stół: warunek jakościowego cięcia

Obrabianiu materiałów przez wycinarki CNC towarzyszą wyjątkowo wymagające warunki. Zachowanie najwyższej precyzji cięcia – poza zastosowaniem odpowiednie dobranej głowicy i sterowników umożliwiających określanie parametrów projektu – wymaga uzyskania odpowiedniej stabilności i pozycjonowania elementów. Fundamentem konstrukcji maszyny jest wobec tego stół do cięcia. Jego podstawowym zadaniem jest oczywiście stabilne umiejscowienie ciętego materiału.

Stoły mogą być także wyposażone w dodatkowe funkcje, jak systemy odciągowe, które pomagają w redukcji zanieczyszczeń powstających podczas obróbki. Zaawansowane stoły do cięcia są często integrowane z systemami sterowania CNC, co pozwala na automatyzację procesu cięcia i zapewnienie wysokiej dokładności i powtarzalności.

Czym powinien wyróżniać się odpowiedni stół do cięcia CNC?

Podczas wyboru wycinarki CNC warto zawrócić uwagę nie tylko na samo urządzenie i wykorzystywaną przez nie technologię, ale również poszczególne komponenty, takie jak głowice tnące czy właśnie stoły wykorzystywane do cięcia. Czym powinny się wyróżniać?

  • Dostosowane do konkretnej metody obróbki: stół do cięcia powinien jak najlepiej współgrać z wykorzystywaną technologią cięcia, aby możliwe było uzyskanie efektu synergii.
  • Wsparcie automatyzacji: nowoczesne rozwiązania pozwolą na automatyzację nie tylko cięcia, ale również szerszego procesu produkcyjnego, w tym załadunku i rozładunku materiałów.
  • Dostosowany do potrzeb zakładu: część firm zajmuje się obróbką małych detali, inne specjalizują się w cięciu bardzo dużych elementów. Stół do cięcia musi być idealnie dostosowany do konkretnego przedsiębiorstwa, zwłaszcza że decyduje również o tym, ile miejsca zajmie maszyna.
  • Stabilność i trwałość: to zupełnie oczywiste – stół do cięcia powinien być w pierwszej kolejności stabilny. Poza tym powinna cechować go również trwałość i odporność na szczególnie trudne warunki towarzyszące przemysłowej obróbce materiałów – a więc także na wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne.

Zaawansowane stoły Eckert – inteligentne wsparcie

Choć może się wydawać, że technologia stojąca za stołami do cięcia jest stosunkowo prosta, również one w coraz większym stopniu bazują na inteligentnych rozwiązaniach znanych przede wszystkim z Przemysłu 4.0. Znakomitym przykładem takich urządzeń są stoły odciągowe Eckert.

Są wyposażone w inteligentny system odprowadzania pyłów, który pozwala na efektywne pozbywanie się zanieczyszczeń. Uruchamiana jest wyłącznie ta sekcja mechanizmu odciągowego, na której odbywa się cięcie materiału. Dzięki temu system jest bardzo wydajny, ekologiczny i energooszczędny. To znakomity sposób na zwiększenie potencjału maszyn do cięcia tlenem i plazmą, których pracy zwykle towarzyszy zwiększona emisja zanieczyszczeń.

Pomyśl o stole na indywidualne zamówienie

Pewne jest jedno: stół do maszyn CNC powinien idealnie współgrać z potrzebami konkretnego zakładu. We współpracy z ekspertami Eckert będziesz w stanie stworzyć stół, który pod względem rozmiaru, technologii czy sposobu wykończenia będzie dostosowany do charakterystyki procesów produkcji zachodzących w firmie. To warunek udanego wdrożenia, które znajdzie również przełożenie na efektywność procesów.