Co to jest astygmatyzm? Przyczyny i sposoby leczenia

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Zmagające się z nią osoby mają problem z ostrym widzeniem przedmiotów, dlatego jest też bardzo uciążliwa wada. Jak rozpoznać astygmatyzm i co zrobić, żeby poprawić swój komfort? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to niezborność rogówkowa, czyli wada polegająca na zniekształceniu widzianego obrazu. Jest ona skutkiem niesymetrycznego kształtu rogówki oka: u zdrowych osób jest ona kulista, dzięki czemu równomiernie załamuje promienie świetlne. W przypadku astygmatyzmu rogówka ma kształt owalny lub eliptyczny, przez co rozprowadza promienie w różnych płaszczyznach. W efekcie występujący na siatkówce obraz jest rozmyty i zniekształcony.

Astygmatyzm bardzo często współwystępuje z innymi wadami wzroku: dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Mierzy się go przy pomocy dioptrii cylindrycznych, a im wyższa jest wada, tym bardziej zniekształcony będzie widziany obraz. Co ciekawe, według szacunków, astygmatyzm może występować nawet u 40 proc. populacji. U wielu osób jest jednak na tyle niewielki, że nie wymaga korekcji.

Objawy astygmatyzmu

Jak rozpoznać astygmatyzm? Skonsultuj się z okulistą, jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy:

  • nieostre widzenie zarówno z bliska, jak i daleka,
  • trudność z rozróżnianiem kształtów,
  • częste bóle głowy,
  • mrużenie oczu,
  • mylenie liter,
  • problem z jednoczesnym, ostrym widzeniem linii pionowych i poziomych,
  • pogorszenie widzenia po zmroku.

Osoby z zaawansowanym astygmatyzmem nie potrafią dostrzec konturów, a przedmioty wydają się im zamglone. Skutkiem jest zazwyczaj zaburzenie poczucia przestrzeni, a także problemy z koncentracją i zmęczeniem. Nie są znane dokładne przyczyny astygmatyzmu. Wiadomo jednak, że może być on dziedziczny lub nabyty (zazwyczaj w wyniku urazu lub choroby oka).

Rodzaje astygmatyzmu

Specjaliści wyróżniają różne rodzaje astygmatyzmu. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:

  • astygmatyzm krótkowzroczny – kiedy jedna ogniskowa leży na siatkówce, a druga przed siatkówką (występuje wtedy z krótkowzrocznością),
  • astygmatyzm nadwzroczny – kiedy jedna ogniskowa leży na siatkówce, a druga za siatkówką (towarzyszy mu wtedy dalekowzroczność),
  • astygmatyzm mieszany – kiedy jedna ogniskowa leży przed siatkówką, a druga za siatkówka.

W zależności od struktur systemu optycznego wyróżnia się też astygmatyzm rogówkowy, wewnętrzny i całkowity. Z klinicznego punktu widzenia najbardziej znaczący jest pierwszy z wymienionych.

Astygmatyzm może być także regularny (prosty, odwrotny lub skośny) lub nieregularny. Czym się od siebie różnią? Przekroje układu optycznego oka w astygmatyzmie regularnym są zorientowane wobec siebie prostopadle. W nieregularnym występują więcej niż dwa główne przekroje krzyżujące się pod kątem prostym lub nie ma ich wcale.

Diagnostyka astygmatyzmu

Do zdiagnozowania astygmatyzmu niezbędna jest konsultacja u lekarza okulisty. Do jej określenia stosuje się z reguły trzy podstawowe metody:

  • keratoskop – w trakcie badania lekarz sprawdza kształt odbić okręgów pochodzących z rogówki,
  • oftalmometr Jawala – bada stopień astygmatyzmu,
  • wideokeratografia komputerowa – najdokładniejsza i najnowocześniejsza metoda, precyzyjnie określająca stopień i rodzaj wady.

Nieleczony astygmatyzm, podobnie jak inne wady, może się pogłębiać. Dlatego ważne jest, aby zgłosić się do specjalisty jak najszybciej, od razu po zauważeniu pierwszych objawów.

Jak leczy się astygmatyzm?

Leczenie astygmatyzmu to korekcja zachowawcza przy zastosowaniu soczewek okularowych lub kontaktowych torycznych. Coraz częściej wybieraną metodą, która zapewnia wysoki komfort na co dzień, są szkła kontaktowe. Soczewki powinny być dobrane przez lekarza w zależności od wady wzroku.

Obecnie dostępnych jest wiele, różnych rodzajów szkieł, które zapewniają wyraźne widzenie oraz dbają o zdrowie Twoich oczu. Przykład? Acuvue Oasys for Astigmatism zwiększają poziom nawilżenia oraz zapewniają wysoki dopływ tlenu. Te oraz inne soczewki znajdziesz w serwisie TrendyOpticians.pl.