Dziś w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyło się szkolenie, w ramach wprowadzenia technik i metod retrospektywnych w procesie nauczania etyki zawodowej Policjanta. Spotkanie edukacyjne zorganizowano z funkcjonariuszami garnizonu świętokrzyskiego, realizującymi zadania związane z ochroną praw człowieka oraz pełniącymi funkcje doradców etycznych w jednostkach.
W tematykę spotkania wszystkich jego uczestników wprowadziła Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka, Pani nadkom. Joanna Michałek. Interesujący wykład – „Historia postaw i martyrologii Policji Polskiej w latach 1918-1945” wygłosił Pan dr Hubert Seńczyszyn – pełniący obowiązki kierownika Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum. W spotkaniu udział wziął także Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Pan Tadeusz Sikora, który zadeklarował dalszą współpracę w obszarze edukacji retrospektywnej.
Zarówno część wykładowa, jak i edukacyjna połączona ze zwiedzaniem Mauzoleum były okazją do prezentacji walki o wolność, etosu służby oraz patriotycznych postaw policjantów godnych szacunku i naśladowania.
Warto podkreślić, że Mauzoleum w Michniowie jest muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na jego terenie zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej.
Opr. JM
Fot. Jacenty Kita