Dzwonek, domofon czy wideo domofon - jakie urządzenie wybrać?

Tradycyjny dzwonek oraz domofon to popularne urządzenia, które zapewniają możliwość kontaktu pomiędzy gościem a mieszkańcami domu. Z domofonu skorzystać może kurier, czy listonosz, który ma za zadanie dostarczyć przesyłkę, ale także rodzina i bliscy, składający osobistą wizytę w mieszkaniu. Powstaje więc pytanie, jakie urządzenie wybrać? Dzwonek, domofon, a może wideo domofon? W dalszej części tekstu przedstawimy podstawowe zalety każdego z rozwiązań!

Najpopularniejsze rozwiązania do domu i mieszkania

Obecnie w sprzedaży dostępny jest szereg rozmaitych urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim funkcjonalnością. Część z nich umożliwia jedynie przekazanie sygnału jako informacji, że ktoś oczekuje przed drzwiami. Z kolei inne pozwalają na osobisty kontakt z nieznajomym, który oczekuje na zewnątrz. Jakie urządzenia cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Do tego grona zaliczamy:

  • tradycyjne dzwonki, emitujące charakterystyczny sygnał dźwiękowy,
  • domofony, które pozwalają na przeprowadzenie rozmowy pomiędzy gościem i osobą w mieszkaniu,
  • wideo domofony, oferujące możliwość podglądu obrazu z kamery.

Jakie zalety posiada każde z rozwiązań? W dalszej części tekstu szerzej opisujemy każde z urządzeń, wskazując na ich podstawowe cechy oraz zalety.

Dzwonek, czyli tradycyjny sygnał dźwiękowy

Przez lata to właśnie dzwonek był podstawową formą kontaktu pomiędzy gościem oczekującym pod drzwiami a mieszkańcami lokalu. Charakterystyczny sygnał dźwiękowy mógł informować o nadejściu gości, zaproszonych na niedzielny obiad lub o wizycie listonosza z listem w torbie. Po dziś dzień na rynku dostępne są liczne rozwiązania tego typu, takie jak dzwonek bezbateryjny, który zasilany jest z sieci i nie wymaga regularnej wymiany baterii czy akumulatorów. Inną, równie popularną propozycją może być dzwonek bezprzewodowy, który możemy zamontować tuż obok drzwi wejściowych bez konieczności prowadzenia kabli zasilających. Czy tradycyjny dzwonek spełnia swoje zadanie? Jak najbardziej tak! Słysząc dźwięk dzwonka, z pewnością szybko zorientujesz się, że ktoś czeka przez Twoim domem! Ponadto przeciętny dzwonek bezprzewodowy jest naprawdę tani w zakupie i łatwy w instalacji. W praktyce nie zapewnia on zbyt wysokiego poziomu komfortu ani bezpieczeństwa, ponieważ nie umożliwia kontroli, kto oczekuje za drzwiami czy przed furtką.

Kontakt głosowy za pośrednictwem domofonu

W obecnych czasach coraz większy odsetek domostw wyposażonych jest w domofon, który posiada znacznie więcej funkcji, aniżeli zwykły dzwonek. Obie strony, czyli gość oczekujący przed wejściem oraz osoba znajdująca się wewnątrz lokalu, mogą komunikować się za pomocą mikrofonu i głośnika. Domofon bezsłuchawkowy dobrej klasy zapewnia przy tym na tyle wysoką jakość dźwięku, że bez większych problemów możliwe jest rozpoznanie głosu niespodziewanego gościa. To duży plus z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców. Takie urządzenie można zamontować także w domu wielorodzinnym, czy na osiedlu mieszkaniowym. Wśród bogatej oferty, jaką cechują się producenci sprzętu elektronicznego, znaleźć można także domofon dwurodzinny oraz domofon do bloku. Takie urządzenia pozwalają na bezpośredni kontakt z określonym numerem mieszkania po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na klawiaturze. Dużym plusem domofonu jest także stosunkowo niska cena zakupu oraz łatwość montażu.

Zobacz, kto znajduje się za drzwiami

Stosunkowo najbardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem jest wideo domofon, który umożliwia podgląd obrazu z kamery zamontowanej przed drzwiami, czy też obok furtki. W ten sposób możemy szybko sprawdzić, kto oczekuje na nas przed wejściem. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ obraz przesyłany na żywo pozwoli wykryć ewentualne zagrożenia oczekujące na nas na zewnątrz. Z reguły wideo domofon poza widokiem z kamery rejestruje i przesyła także dźwięk, co dodatkowo podwyższa poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Obecnie zdecydowana większość klientów decyduje się na wideodomofon bezprzewodowy, który zapewnia szybką instalację, bez konieczności wiercenia w ścianach i doprowadzania kabli zasilających. W przypadku tego rozwiązania należy liczyć się z wyższym kosztem zakupu oraz montażu, jednak wideo domofonszybko odwdzięczy się bezpieczeństwem, które jest kluczowym czynnikiem dla komfortu naszego życia codziennego!