Młodzi wielojęzyczni – konkurs JĘZYKOmaniacy w Staszku ponownie przyciągnął uczniów

FOT. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim
6 marca 2026 r. w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się piąta edycja Międzypowiatowego Konkursu Językowego „JĘZYKOmaniacy w Staszku”. Sala wypełniła się uczniami z okolicznych szkół — trochę tremy, sporo skupienia i widoczne zamiłowanie do języków obcych. Organizatorzy postawili na różnorodność i nowe wyzwania, a debiut języka włoskiego dodał konkursowi świeżości.
- Konkurs rozegrał się wokół pięciu języków – zadania i format
- W Ostrowcu Świętokrzyskim – organizatorzy, patronat i zasięg konkursu
Konkurs rozegrał się wokół pięciu języków – zadania i format
W ostrowieckim liceum uczestnicy mierzyli się z testami leksykalno-gramatycznymi oraz zadaniami kulturowymi. Szkoła rozszerzyła ofertę konkursu o kategorię włoską, której test opierał się na wiedzy o kulturze, obyczajach i geografii – dostosowując formułę do realiów nauczania w szkołach podstawowych.
Kategorie konkursowe:
- język angielski
- język francuski
- język niemiecki
- język włoski
- język hiszpański
Zadania miały formę pisemnych testów i pytań sprawdzających praktyczne użycie języka oraz znajomość kontekstów kulturowych.
W Ostrowcu Świętokrzyskim – organizatorzy, patronat i zasięg konkursu
Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Agnieszki Rogalińskiej – Starosty Powiatu Ostrowieckiego oraz Artura Łakomca – Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Inicjatorką i koordynatorką przedsięwzięcia jest Justyna Walczak (język angielski), a w przygotowanie zaangażowały się również: Beata Kot, Monika Borzym, Karina Kateusz-Dominik, Wiesława Grudzień, Patrycja Kosmacińska oraz Iwona Szerścień. Nagrody wręczali przedstawiciele szkoły i władz oświatowych – w tym dyrektor liceum Dorota Waliszczak, Mariusz Łata oraz Mariusz Stajek.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas VII–VIII z wielu szkół, m.in.:
- szkoły z Ostrowca Świętokrzyskiego
- Chmielowa
- Częstocic
- Ćmielowa
- Bodzechowa
- Brzóstowej
- Sarnówka
- Szewnej
Lista zwycięzców została ogłoszona przez organizatorów podczas uroczystości.
Konkurs potwierdził, że liceum oferuje jedną z najszerszych w regionie ofert językowych – to argument nie tylko dla uczniów wybierających szkołę, ale i dla rodzin myślących o przyszłości edukacyjnej dzieci. Dla miejscowych szkół podstawowych takie wydarzenie to okazja do sprawdzenia umiejętności uczniów w warunkach rywalizacji i inspiracja do dalszej pracy z językami obcymi.
na podstawie: Powiat.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

1 sierpnia w Ostrowcu przypomina o „Burzy” i drodze do Warszawy

Gdy pojawia się zagrożenie, liczy się pierwsza decyzja. Jest poradnik

Co kryje lessowy cypel pod Ćmielowem? Krzczonowice odsłaniają neolityczną osadę.

Wakacje w Bibliotece w Ostrowcu - sierpień pełen książek, zabawy i odkryć

Liderzy NGO z regionu mogą dołączyć do programu. Nabór już trwa

Samorząd Ostrowca zabiega o Korytarz Centralny. Kolej połączy trzy województwa

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Mieszkańcy wybiorą spośród 39 projektów. Stawka to 1,44 mln zł

W Ostrowcu Świętokrzyskim zdrowie zaczyna się od czujności

Ostrowiec zanurzy się w kryminalnych zagadkach. Joe Alex na wakacyjnym spotkaniu

Metal zabrzmi przy megalicie. WANDAL na festiwalu w Krzemionkach

Srebrne sztućce z Ostrowca skrywają historię pewnego domu

Ostrowiec na wojennym froncie - miasto między dwiema armiami

Gdzie kupić wełnę mineralną? Praktyczny przewodnik po materiałach do izolacji domu
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat Policji w Kunowie - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
- Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim - kontakt, godziny, wydziały
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Waśniowie - kontakt, zasiłki, świadczenia rodzinne
- Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Ostrowieckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - kontakt, awarie, e-BOK
- Zakład Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim - kontakt i siedziby
