Seniorzy w Ostrowcu usłyszeli, jak oszuści polują na ich pieniądze

Seniorzy w Ostrowcu usłyszeli, jak oszuści polują na ich pieniądze

FOT. Policja Ostrowiec Świętokrzyski

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim seniorzy dostali proste, ale ważne ostrzeżenie - oszuści wciąż działają według tych samych schematów, tylko liczą na pośpiech i zaufanie ofiar. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele WFOŚiGW w Kielcach, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Akcja odbyła się w ramach projektu „Eko Senior - Mądrość Wieku, Siła Natury”.

Jak podaje KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, wydarzenie miało nie tylko zachęcać do aktywności społecznej i integracji międzypokoleniowej, ale też podnosić świadomość zagrożeń, na jakie narażone są osoby starsze. Mundurowi i przedstawiciele funduszu mówili również o proekologicznym podejściu i odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów środowiska.

Asp. sztab. Maja Ćwik skupiła się na zagrożeniach, które najczęściej uderzają w seniorów. Na sali padły znane, ale wciąż skuteczne metody działania przestępców - „na wnuczka”, „na policjanta” i „na pracownika banku”. Uczestnicy dostali praktyczne wskazówki, jak rozpoznawać próbę wyłudzenia i jak reagować, gdy ktoś podaje się za krewnego, funkcjonariusza albo pracownika instytucji czy firmy usługowej.

Policjantka zwróciła też uwagę, że właśnie taki sposób działania najczęściej wybierają oszuści, a ich celem są zwykle osoby starsze albo mieszkające samotnie. W tym przypadku nie chodziło o zatrzymania ani zarzuty, tylko o profilaktykę, która ma uciąć przestępczy schemat jeszcze zanim ktoś straci pieniądze.

To nie było zwykłe spotkanie edukacyjne - to była konkretna lekcja o tym, jak łatwo jeden telefon potrafi zamienić spokojny dzień seniora w kosztowny dramat.

na podstawie: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Ostrowiec Świętokrzyski). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.