Dom Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem sal

Dom Kultury im. Witolda Gombrowicza to główna placówka kulturalna Ćmielowa, mieszcząca się w samym centrum miasta, przy Rynku. Oprócz regularnej działalności artystycznej i edukacyjnej, w budynku funkcjonuje Biblioteka Publiczna oraz Izba Pamięci Ziemi Ćmielowskiej z unikatowymi eksponatami. To miejsce spotkań dla mieszkańców wszystkich grup wiekowych — od dzieci i młodzieży, przez dorosłych, po seniorów.
Chcę sprawdzić kontakt i godziny otwarcia → Kontakt i godziny otwarcia Chcę poznać ofertę zajęć i wydarzeń → Co znajdziesz w Domu Kultury Chcę wypożyczyć książki lub przekazać darówka → Biblioteka Publiczna w Ćmielowie Chcę zapisać dziecko do biblioteki → Biblioteka Publiczna w Ćmielowie Chcę zobaczyć historyczne eksponaty i porcelanę → Izba Pamięci Ziemi Ćmielowskiej Chcę wynająć salę na imprezę → Wynajem sal Sprawdzam dostępność dla osób z niepełnosprawnościami → Dostępność architektoniczna Szukam odpowiedzi na najczęstsze pytania → FAQ
Kontakt i godziny otwarcia
Dom Kultury mieści się w zabytkowej części miasta, przy głównym placu. Administracja placówki obsługuje sprawy organizacyjne, wynajem sal oraz kwestie związane z działalnością biblioteki. Dla uczestników zajęć i wydarzeń przewidziane są inne godziny niż dla osób załatwiających formalności.
| Jednostka | Telefon | Godziny |
|---|---|---|
| Administracja | 15 86 12 108 (tel./fax), 15 86 16 010 | poniedziałek–piątek: 07.00-15.30 |
| Dom Kultury (zajęcia kulturalne) | 15 86 12 108, 15 86 16 010 | wtorek–piątek: 12.00-20.00, sobota: 07.00-15.00 |
Pełny adres: ul. Rynek 50, 27-440 Ćmielów, woj. świętokrzyskie.
Co znajdziesz w Domu Kultury
Placówka prowadzi szeroką działalność skierowaną do różnych grup mieszkańców. Oto główne obszary:
- Wydarzenia kulturalne — imprezy plenerowe, festyny, koncerty, wystawy artystyczne oraz spotkania autorskie
- Zajęcia i warsztaty — propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych: warsztaty artystyczne, taneczne i muzyczne
- Promocja kultury lokalnej — wsparcie dla lokalnych talentów i zespołów, występy, udział w festiwalach i przeglądach
- Inicjatywy społeczne — spotkania, dyskusje i konferencje integrujące społeczność lokalną
Szczegółowy grafik zajęć oraz aktualny program wydarzeń dostępne są bezpośrednio w placówce lub po kontakcie telefonicznym.
Biblioteka Publiczna w Ćmielowie
W ramach Domu Kultury działa Gminna Biblioteka Publiczna, która oprócz wypożyczania książek organizuje spotkania autorskie i zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Zasady przyjmowania darów książkowych
Biblioteka przyjmuje książki od osób prywatnych, ale obowiązują określone warunki:
- przyjmowane są wyłącznie książki wydane po 2010 roku
- egzemplarze nie mogą być zniszczone
- przed przekazaniem daru należy uzgodnić termin z pracownikami biblioteki
Zasady dla małoletnich czytelników
Dzieci i młodzież korzystają z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Od 2 stycznia 2015 roku obowiązują następujące zasady rejestracji:
- małoletni czytelnicy zgłaszają się wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym
- przy rejestracji wymagany jest dowód osobisty
Izba Pamięci Ziemi Ćmielowskiej
W budynku Domu Kultury mieści się Izba Pamięci — niewielka, ale wyjątkowa ekspozycja poświęcona historii regionu. Zgromadzono tu pamiątkowe eksponaty, w tym unikatową rycinę będącą jedną z trzech tego typu w całej Polsce. Przedstawia ona spotkanie Karola X Gustawa z księciem Siedmiogrodu Jerzym Rakoczym, które miało miejsce 12 kwietnia 1657 roku na Wzgórzu Gawroniec.
W izbie można również oglądać porcelanę Ćmielowską z różnych okresów historycznych — od czasów Drucko-Lubeckich, przez okres międzywojenny, po powojenny. To egzemplarze, których nie spotka się już w masowej produkcji.
Wynajem sal
Dom Kultury udostępnia sale na imprezy okolicznościowe, w tym komunię. Do dyspozycji jest:
- Sala Choreograficzna — przestrzeń nadająca się na różnego rodzaju wydarzenia
O szczegółach wynajmu — dostępności, warunków finansowych oraz koniecznych formalności — należy pytać w administracji placówki.
Dostępność architektoniczna
Budynek Domu Kultury znajduje się przy ul. Rynek 50. Niestety, obiekt nie posiada udogodnień architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi:
- brak windy
- brak oznaczeń w alfabecie Braille’a
- brak oznaczeń kontrastowych lub powiększonego druku dla osób niewidomych i słabowidzących
- brak pętli indukcyjnych
Dostępne udogodnienia:
- 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych przed budynkiem
- możliwość wejścia z psem asystującym i psem przewodnikiem do wszystkich pomieszczeń
Osoby potrzebujące tłumacza języka migowego zobowiązane są zgłosić ten fakt w terminie co najmniej 3 dni roboczych przed planowaną wizytą.
Parking wewnętrzny dostępny jest dla interesantów.
FAQ
1. Jak kupić bilety na wydarzenia w Domu Kultury? Bilety na imprezy organizowane przez Dom Kultury można nabywać bezpośrednio w siedzibie placówki. Szczegółowe informacje o sprzedaży biletów na konkretne wydarzenia dostępne są telefonicznie pod numerem 15 86 12 108 lub 15 86 16 010.
2. Jakie są godziny pracy kasy biletowej? Administracja czynna jest w godzinach 07.00-15.30 (poniedziałek–piątek). Godziny otwarcia dla uczestników zajęć to wtorek–piątek 12.00-20.00 oraz sobota 07.00-15.00 — szczegóły warto potwierdzić telefonicznie przed wizytą.
3. Co oferuje Dom Kultury na stałe? Stała oferta obejmuje: warsztaty artystyczne, taneczne i muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych; wypożyczalnię książek w ramach Biblioteki Publicznej; wynajem Sali Choreograficznej na imprezy okolicznościowe; oraz ekspozycję w Izbie Pamięci Ziemi Ćmielowskiej.
4. Czy są zajęcia dla dzieci? Tak, Dom Kultury prowadzi zajęcia dla dzieci — warsztaty artystyczne, taneczne i muzyczne. Dodatkowo Biblioteka Publiczna oferuje Oddział dla Dzieci i Młodzieży z zajęciami edukacyjnymi.
5. Jak dojechać do Domu Kultury? Placówka mieści się przy ul. Rynek 50 w centrum Ćmielowa, bezpośrednio przy Rynku. Dla osób przyjeżdżających samochodem dostępny jest parking wewnętrzny oraz 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
6. Czy Dom Kultury jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami? Budynek nie posiada udogodnień architektonicznych — brak windy, oznaczeń Braille’a i pętli indukcyjnych. Dostępne jest wejście z psem asystującym oraz 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
7. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzać w Ćmielowie? W samym Domu Kultury warto zobaczyć Izbę Pamięci Ziemi Ćmielowskiej z unikatową ryciną i zabytkową porcelaną. To jedna z niewielu tego typu ekspozycji w regionie.
Materiał źródłowy stanowiła strona dkcmielow.pl. Dane mogą się zmieniać; pamiętaj, warto sprawdzić je na oficjalnej stronie.
Ostatnie Artykuły

Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego pierścionka zaręczynowego?

Policjanci z Ostrowca uczą dzieci bezpieczeństwa. Był też służbowy pies

Literackie popołudnie w Ostrowcu - Jan Rychner opowie o swoich książkach

Joga w Bibliotece rozłoży maty na dziedzińcu Browaru Kultury

Ostrowczanka debiutuje z nową powieścią. Spotkanie w bibliotece

Krzemionki malowane na nowo - historia niezwykłej wystawy z 1961 roku

Syreny zabrzmią w Ostrowcu Świętokrzyskim. To będą ćwiczenia alarmowe

50 policjantów z awansem. W Janowicach odsłonięto ważną tablicę

Ciało zamiast słów. W Ostrowcu ruszają warsztaty teatralne

21 filmów o bezpieczeństwie trafiło do osób posługujących się PJM

Remont Żeromskiego zmieni przejazd przez ważne skrzyżowanie

Fałszywy policjant odebrał 81-latce 25 tysięcy złotych

Policja zaprasza na obchody w powiecie ostrowieckim. Będzie niebieski piknik

Matura w powiecie ostrowieckim powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej
Przydatne dane teleadresowe
- Filia Biblioteki w Mominie - status i historia
- Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia Chrystusa Nauczyciela w Ostrowcu Świętokrzyskim - msze, kancelaria, kontakt
- Parafia Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim - msze, kancelaria, kontakt
- Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzechowie z siedzibą w Szewnie - kontakt, filie, godziny
- Gminne Centrum Kultury w Kunowie - kontakt, placówki, dostępność
