W Kielcach samorząd i NGO mają szukać wspólnego języka

W Kielcach samorząd i NGO mają szukać wspólnego języka

FOT. Powiat Ostrowiecki

W Kielcach szykuje się spotkanie, które stawia jedno pytanie ponad innymi – jak połączyć energię organizacji społecznych z narzędziami samorządu. Starosta Powiatowy wraz z organizatorami zaprasza przedstawicieli NGO, społeczników i osoby zainteresowane trzecim sektorem. W centrum rozmów znajdą się stabilność działań, lepsze usługi społeczne i szybkie reagowanie na potrzeby mieszkańców. To ma być dzień konkretnych rozmów, a nie kurtuazyjnych deklaracji.

  • Współpraca, która ma działać także po konferencji
  • Panel i dobre praktyki mają pokazać, co już się sprawdza

Współpraca, która ma działać także po konferencji

Organizatorzy stawiają na rozmowę o modelu współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi. Z zapowiedzi wynika, że nie chodzi wyłącznie o teorię, lecz o narzędzia, które można wykorzystać przy planowaniu działań społecznych, wsparcia i usług dla mieszkańców. Taki układ jest ważny zwłaszcza tam, gdzie potrzeby zmieniają się szybko, a organizacje społeczne często jako pierwsze widzą, co zaczyna się dziać na dole, blisko ludzi.

W zaproszeniu wybrzmiewa też drugi wątek – większa stabilność dla organizacji i sprawniejsze zaplecze dla samorządu. To właśnie w takich spotkaniach zwykle zapadają decyzje, które później przekładają się na lepszą koordynację działań, łatwiejszy przepływ informacji i mniejsze ryzyko, że ważne inicjatywy zostaną urwane w pół drogi.

Panel i dobre praktyki mają pokazać, co już się sprawdza

Program wydarzenia został zbudowany tak, by uczestnicy mogli przejść od założeń do doświadczeń z terenu. Wśród zapowiedzianych punktów są:

  • Model Współpracy – założenia i praktyczne narzędzia
  • Panel dyskusyjny – aktualne wyzwania i możliwości rozwoju NGO
  • Dobre praktyki – wymiana doświadczeń w zmieniającym się otoczeniu

Hasło konferencji brzmi: „NGO w świecie zmian – działaj, nie czekaj!”. To mocny sygnał, że organizatorzy chcą pobudzić aktywność, ale też skłonić do rozmowy o realnych barierach, z jakimi mierzą się stowarzyszenia, fundacje i grupy społeczne. W takich dyskusjach najcenniejsze bywają nie ogólne deklaracje, lecz konkretne przykłady i sprawdzone rozwiązania, które można potem przenieść do codziennej pracy.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Ostrowiecki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.