Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Oddział Rejonowy PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa serdecznie zapraszają Honorowych Krwiodawców oraz wszystkie osoby chętne w wieku 18-60 lat do włączenia się w Świąteczną Akcję Poboru Krwi. W tym też celu zorganizowana została konferencja prasowa, w której Prezydent Miasta Jarosław Górczyński, Stanisław Fiolik Prezes Rejonowego Oddziału PCK oraz Wiceprezes Rejonowego Oddziału PCK Beata Barska – Jagiełło apelowali o oddawanie krwi, gdyż zwłaszcza w dzisiejszych czasach krew to bezcenny lek. Akcja o której mowa odbędzie się w dniu 16 grudnia w godz. 9:00-12:00 w Zespole Szkół i Placówek Nr 3.

Zdaniem naukowców, przeciwciała z osocza ozdrowieńców to skuteczny i bezpieczny sposób leczenia ciężko chorych na COVID-19. Powszechnie wiadomo, że liczba osób chorych na wirusa Sars COV-2 rośnie lawinowo dlatego też niezbędna jest krew tych, którzy przeszli tę chorobę.

- Chciałem podziękować Pani Beacie Barskiej –Jagiełło oraz Panu Stanisławowi Fiolikowi za tę inicjatywę. Wszyscy ci, którzy doświadczyli pobytu w szpitalu i ci, którzy skorzystali z tego dobrodziejstwa jakim jest bezcenny dar, krew wiedzą, jak to jest ważne i bardzo pomocne. Stąd wspólnie Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Zespołem Szkół i Placówek Publicznych Nr 3 postanowiliśmy przeprowadzić Świąteczną Akcję Poboru Krwi i Osocza. Zachęcamy do oddawania krwi, bo każdy może zostać bohaterem i uratować czyjeś życie.- mówi Prezydent Jarosław Górczyński

Od marca b.r. od kiedy zaczęła się pandemia jest bardzo poważny problem z ilością krwi. Ci, którzy oddawali krew regularnie przestali to czynić w związku z obawą zarażenia wirusem Sars- COV2 ponieważ punkt poboru znajduje się w szpitalu- informuje Prezes Rejonowego Oddziału PCK.

Ważne informacje:

Osocze osoby, która wyzdrowiała po COVID-19, może uratować życie choremu. W tym także Twoim najbliższym

W osoczu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem lub zachorowały na COVID-19
i wyzdrowiały, znajdują się przeciwciała, wytworzone w odpowiedzi na zakażenie. Dlatego pobranie osocza i przetoczenie go osobom, na początku zachorowania na COVID-19, może im pomóc.

Czym jest osocze?

Osocze jest to płynny składnik krwi stanowiący ok. 55 proc. jej objętości. Zawiera białka (m.in. albuminę, czynniki krzepnięcia, immunoglobuliny), witaminy, enzymy. Zawieszone są w nim także krwinki białe i czerwone oraz płytki krwi. Osocze odpowiedzialne jest za transport wody oraz substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie z nich produktów przemiany materii.

Jak przebiega terapia osoczem?

Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, by przeciwdziałać szybko pogarszającemu się stanowi zdrowia. Przetoczenie osocza
z przeciwciałami znacznie przyspiesza reakcję układu odpornościowego i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. W zależności od zawartości przeciwciał w osoczu chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml. Przetoczone osocze jest zgodne z grupą krwi pacjenta.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Należy spełnić następujące wymagania:

wiek 18-65 lat, waga co najmniej 50 kg

minęło co najmniej:

28 dni od ustąpienia objawów po potwierdzonej przebytej chorobie COVID-19 lub

18 dni od zakończenia izolacji.

oraz te same wymagania, jakie dotyczą wszystkich dawców krwi, m.in.: należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa na dwa sposoby:

W czasie akcji w Ostrowcu Świętokrzyskim, będzie stosowana poniższa metoda:

Z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.

W związku z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego zainteresowane osoby prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną do dnia 14.12.2020 pod numerem tel.: 41 266 57 32, 505 011 072 w godz. 9:00-14:00.