Tenis stołowy - od czego zacząć?

Tenis stołowy to profesjonalne określenie sportu, które w Polsce zostało zastąpione potocznym odpowiednikiem - ping-pongiem, co wzięło się od próby dźwiękonaśladownictwa odbijanej piłeczki. Jest to gra, którą prawie każdy pamięta ze szkoły, gdyż posiadanie przez polskie sale szkolne stołu tenisowego jest dość częste. Jak dokładnie wyglądają jednak klasyczne zasady i jakiego sprzętu potrzebujemy, aby zacząć zabawę? O wszystkim przeczytamy poniżej.

Tenis stołowy - krótka historia i zasady

W krajach azjatyckich, gdzie ten sport cieszy się największą popularnością, jego prawowita nazwa brzmi Ping Pang Qiu - widzimy więc podobieństwo do polskiej nazwy. Nic w tym dziwnego, gdyż nazewnictwo to rozwinęło się u europejskich prekursorów tej gry, Anglików. Początkowo określało się różnie tę dyscyplinę, od whiff-whaff, co również było naśladownictwem dźwiękowym, aż po gossimę - uważaną za azjatyckiego przodka tenisa stołowego. Europejskie początki sięgają już lat 80. XVIII wieku, a pierwszymi graczami byli najczęściej marynarze, żołnierze i kupcy, którzy przynieśli wiedzę o tej grze z Indii, gdzie jej odmiany były dość popularne.

Zasady gry

Choć tenis stołowy może wyglądać po prostu, jak pomniejszona wersja ziemnego odpowiednika, nie zmienia to faktu, że technika gry wiele się różni od siebie w obu tych sportach. Istnieją jednak też pewne podobieństwa. Zacznijmy jednak od zasad.

Polem, na którym rozgrywają się pojedynek, jest w tym przypadku prostokątny stół o wymiarach 274x152,5 centymetrów. W połowie jest on przedzielony siatką o wysokości 15,25cm. Sama wysokość stołu też jest precyzyjnie określona i wynosi 76cm. Gramy za pomocą rakietek, odbijając nimi piłeczkę tak, aby trafić w odpowiednie pole - które zmienia się w zależności od tego, czy gramy singla, czy debla.

Gra rozpoczyna się wylosowaniem tego, kto będzie serwował - na najwyższym poziomie robi się to rzutem monetą. Serwuje się na przemian, aż któryś z zawodników zdobędzie 11 punktów. Kiedyś grano mniej setów, a obowiązkowym było uzyskanie przewagi dwóch punktów, aby wygrać set. Dziś jest to już rzadziej spotykane.

Sprzęt potrzebny do gry

Oczywiście zależnie od poziomu naszego zaawansowania, potrzebować będziemy innego sprzętu i akcesoriów - poznaj ofertę produktów do tenisa stołowego.  Zajmijmy się jednak tymi, które są obowiązkowe dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tenisie stołowym.

Rakietka

Jest to absolutna konieczność, gdyż dzielenie się rakietkami ma tragiczne skutki, co wiemy z lat szkolnych. Popularność tego sportu sprawia, że w Polsce łatwo jest o zakup paletki, która będzie odpowiednio dostosowana do poziomu, jak i stylu gry każdego gracza.

Ogólnie rzecz ujmując, standardowo mamy trzy parametry, o których informuje nas producent, a na które warto zwrócić uwagę:

  • szybkość - im wyższy jest ten wskaźnik, tym dynamiczniejsze będą odbicia - warto jednak wiedzieć, że również mniejsza kontrola,
  • rotacja - odpowiada za podkręcanie piłeczki w taki sposób, aby była trudniejsza do odbicia - jest to coś na co dopiero średnio-zaawansowani gracze powinni zwracać uwagę,
  • kontrola - wspomniany już wcześniej czynnik, którego nazwa mówi sama za siebie - im wyższy, tym piłeczka dłużej zatrzyma się na rakietce i łatwiej będzie ją nakierować, choć zabiera to odrobinę dynamiki.

Piłeczki

Wymagania dotyczące piłeczek są ściśle określone przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego. Aktualnie są to trzy kryteria, a mianowicie:

  • średnica - 40mm,
  • barwa - biała bądź pomarańczowa,
  • waga - ok. 2,7g.

Na rynku można znaleźć wiele różnych producentów piłeczek - warto patrzeć na jakość produktu, która w tym wypadku określana jest przez ilość gwiazdek. Piłeczki z jedną gwiazdką są najniższej jakości i służą głównie do nauki gry - są dużo wolniejsze, a ich tor lotu przewidywalny. Piłeczki o dwóch gwiazdkach są dla osób średnio-zaawansowanych. Najwyższą jakością jest odznaka trzech gwiazdek - takie piłeczki stosowane są podczas zawodów, a więc spełniają wszystkie z wymagań MFTS.

Jak zacząć?

Wielu z nas już kiedyś spróbowało swoich sił w tenisie stołowym, ale niewielu wciąż gra - z różnych, indywidualnych powodów. Oczywiście są też osoby, które nigdy nie spróbowały tego sportu. Dla wszystkich jest oczywiście możliwość nauki, jak i rekreacyjnej gry, która może się przerodzić w coś bardziej profesjonalnego.

Warto przede wszystkim dobrze się przy tym bawić, a to można osiągnąć przez zaproszenie znajomych do wspólnej gry. Wystarczą piłeczki i rakiety, a stół często można wynająć za niewielkie pieniądze w różnych miejscach - można nawet spotkać publiczne stoły, które mogą początkowo wystarczyć. Ważne, aby na początku się nie zrażać, co można powiedzieć tak naprawdę o wszystkim, co dopiero zaczynamy robić. Systematyczna gra jest kluczem do poprawy umiejętności. Warto rozpocząć powoli i skupić się na kontroli, a nie na sile, która przyjdzie naturalnie z czasem. Gdy już się zainteresujemy na tyle, że chcemy grać półprofesjonalnie, warto zasięgnąć porad profesjonalistów, którzy poprawią potencjalne błędy w grze.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści?

Oczywiście każdy indywidualnie dobiera swój sprzęt w zależności od swoich preferencji - Decathlon oferuje coś dla każdego. Jakiego jednak sprzętu używają profesjonaliści? Weźmy na przykład rakietki - firma Tibhar oferuje model SuperAllround Vari Spin, która wykonana jest ze specjalnego drewna i okładzin, które zapewniają wszystko, czego potrzebujemy, niezależnie od stylu, który preferujemy.

Jeśli mowa o piłeczkach, jest ich mnóstwo, ale największą jakością cieszą się te firmy Pongori, a szczególnie model TTB900. Piłeczki te są zaprojektowane dla zaawansowanych graczy i odpowiednie do gry na międzynarodowych turniejach.

Oczywiście profesjonalni gracze mają również swoje własne stoły, które pomagają w codziennych treningach - na wielką uwagę zasługuje Cornilleau Competition 740.

Tenis stołowy - podsumowanie

Niewiele potrzebujemy, aby rozpocząć przygodę z tym sportem - wystarczy rakietka i piłeczki, jak i ktoś do wspólnej gry. Stół zawsze można wypożyczyć, a dopiero w późniejszym okresie zakupić własny. Jest to gra z długą historią i tajemniczym początkiem, która do dziś utrzymuje wielką popularność. Jak każdy sport, jest bardzo zdrowy dla naszych organizmów, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach.