Czym jest cynkowanie stali?

Cynkowanie to jeden ze sposobów, pozwalający zabezpieczyć metalowe elementy przez korozją. Istnieje kilka rodzajów cynkowania. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Rodzaj cynkowania dobiera się do konkretnego elementu metalowego.

Cynkowanie to proces, którego głównym zadaniem jest ochrona metalowych elementów przed rdzą. Dzięki temu przedłużana jest żywotność elementów metalowych. Warto jednak pamiętać, że ocynkowana warstwa również może wchodzić w reakcję z wilgocią i powodować powstanie korozji.

Rodzaje cynkowania

Cynkowanie polega na nałożeniu warstwy cynku na elementy metalowe. Ma to zapewnić odporność na rdzę. Jednym z rodzajów cynkowania jest cynkowanie galwaniczne, w którym cały element metalowy zanurza się w roztworze elektrolitowym. W kolejnym kroku roztwór podłącza się do prądy. W ten sposób powstaje reakcja chemiczna, która łączy cynk z metalem.

Drugim rodzajem cynkowania, jest cynkowanie ogniowe. W tym przypadku zanurza się element metalowy w cynku, który podgrzany jest do temperatury około 450 stopni. Dzięki temu cynk na trwałe łączy się z powierzchnią metalową. Najnowsze technologie pozwalają na cynkowanie tą metodą, zarówno małych, jak i dużych elementów.

Proces cynkowania zaczyna się od oczyszczenia elementu, następnie jest on odtłuszczany. Kolejnym krokiem jest zanurzenie w kwasie kwasie fluorowodorowym lub solnym. Następnie element metalowy jest suszony w temperaturze maksymalnej 150 stopni. Tak przygotowany element metalowy jest gotowy do cynkowania.