Kolekcjonowanie rozmaitych rzeczy jest bardzo modne i wiele z nas to praktykuje. Niektórzy zbiera pocztówki, inni antyki, a jeszcze inne osoby monety kolekcjonerskie - ten artykuł dedykujemy właśnie wszystkim osobom, które zaczęły interesować się tym tematem. Przedstawimy Wam dzisiaj praktyczne informacje i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy dokonywaniu pierwszych kroków na rynku numizmatycznym.
Monety kolekcjonerskie - na co zwracać uwagę?
Monety kolekcjonerskie różnią się często od siebie rozmiarem, nominałem, wartością czy ilością kruszcu. Ponadto wiele z nich jest dodatkowo uatrakcyjnianych. Często są do nich dodawane inne stopy metali, bursztyny, cyrkonie czy kamienie szlachetne. Na rynku możecie się również spotkać z monetami, które mają nadrukowane na sobie obrazy hologramowe - wszystkie te czynniki wpływają na ich wartość, ale nie tylko. Zależy ona również od aktualnych trendów na rynku i ilości takich monet w obiegu.
Jak są przygotowywane monety kolekcjonerskie?
Musicie wiedzieć, że niemal wszystkie monety kolekcjonerskie są specjalnie przygotowywane - są wybijane tzw. Stemplem lustrzanym oraz są pakowane w plastikowe kopuły. Dodatkowo złote monety są pakowane w specjalne etui, do którego jest załączony certyfikat zgodności, natomiast srebrne monety są zapakowane w blistry. Pamiętajcie, że wartość monet kolekcjonerskich nie jest taka, jaki jest ich nominał - może być wyższa. W przypadku monet obiegowych o nominale 5 zł można je jedynie wymieniać na inne monety o tym samym nominale. Niewiele osób wie, ale wszystkie monety kolekcjonerskie wybite przez Narodowy Bank Polski mogą być używane, jako środek płatniczy - nie należy jednak mylić ich nominału z wartością kolekcjonerską. Bardzo często są to dwie różne rzeczy, dlatego będąc w posiadaniu takich przedmiotów, warto najpierw odwiedzić okoliczne i internetowe aukcje monet, aby sprawdzić wartość kolekcjonerską posiadanych monet.
Co musisz wiedzieć na początku swojej drogi kolekcjonerskiej?
Początki drogi kolekcjonerskiej mogą być nieco trudne, nie można się jednak zniechęcać - wszystkie informacje przychodzą z biegiem czasu i zdobywanym doświadczeniem. Na początku jednak, zanim jeszcze rozpoczniesz kolekcjonowanie monet powinieneś zapoznać się z aspektami teoretycznymi, np.:
- Słownikiem podstawowych terminów numizmatycznych;
- Sposobem opisywania monet;
- Skrótami używanymi w numizmatyce (np. Podczas opisywania monet czy poszczególnych organizacji)
- Klasyfikowaniem ze względu na ich stan zachowania;
- Literaturą dotycząca kolekcjonowania monet i budowania własne kolekcji;
- Literaturą dotyczącą konkretnych egzemplarzy monet;
- Stale śledź czasopisma i gazety tematyczne poświęcone numizmatyce - w ten sposób nie ominą Cię najnowsze doniesienia dotyczące kolekcjonowania monet.