Jakie zabawki dla 3-latka warto wybierać?

Przedmioty, jakimi na co dzień bawią się małe dzieci, powinny wspierać ich rozwój, a jednocześnie dostarczać rozrywki. Wybór zabawek dla kilkulatka nie jest więc taką prostą sprawą. Chociaż sklepowe półki uginają się od pięknych i kolorowych produktów, po które z ogromną chęcią sięgają małe rączki, to warto dobrze przemyśleć, co finalnie trafi na regał w pokoju maluszka.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu zabawek?

Każdy, kto chociaż raz wybrał się do sklepu z zabawkami, z pewnością zauważył, że głównym kryterium, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupów, jest wiek dziecka. Niemowlęta potrzebują zupełnie innych bodźców, niż kilkulatki, czy uczniowie podstawówek. Dużym ułatwieniem może być także wiedza dotycząca ulubionych bajek, czy książeczek malucha. Niektóre dzieci nie przepadają także za głośnymi interaktywnymi przedmiotami lub są wyjątkowo wrażliwe na dźwięki i nadmiar innych bodźców, stąd dobrze jest przed wyborem zabawki zwyczajnie zapytać opiekunów dziecka o to, na co warto zwrócić uwagę.

Jakie zabawki dla 3-latka?

Kilkuletnie dziecko jest niezwykle ciekawe świata i szybko się nudzą. Po okresie niemowlęcym przychodzi czas na naukę kolejnych ważnych rzeczy, dlatego zabawka dla 3-latka powinna pobudzać jego kreatywność i zachęcać do eksplorowania otaczającego go świata. Uśmiech na twarzy małego odkrywcy mogą wywołać między innymi:

  • Klocki. Ponadczasowe i uwielbiane nierzadko nawet przez dorosłych klocki, to zabawka, która nie tylko pobudza kreatywność dziecka, ale zachęca do wspólnej zabawy mamę, tatę oraz starsze rodzeństwo. Plusem klocków jest także to, że tak właściwie nigdy nie jest ich za dużo. Dostępne na rynku zestawy zawierają także często różnego rodzaju figurki oraz gotowe elementy, dzięki którym zabawa może okazać się jeszcze ciekawsza.
  • Książeczki. To zdecydowanie produkty, które rozwijają wyobraźnię. Książeczki dedykowane przedszkolakom uczą oraz bawią i pomagają rodzicom wprowadzać w życie nowe elementy codziennej rutyny.
  • Zabawkowa kuchnia oraz sprzęty AGD. Poszukując zabawki dla 3-latka, warto pamiętać o tym, że takie dziecko chętnie naśladuje dorosłych. Mała kuchnia, pralka lub odkurzacz mogą okazać się więc strzałem w dziesiątkę i sprawić, że maluszek polubi wykonywanie codziennych obowiązków w 3-latka to także często etap fascynacji różnego rodzaju zawodami. Zestaw lekarza lub kasa fiskalna również będą więc ciekawym rozwiązaniem.

Idealne zabawki dla 3-latka powinny również być bezpieczne. Warto pamiętać, aby były solidnie wykonane i nie posiadały małych ani ostrych elementów, którymi dziecko może zrobić sobie krzywdę.