28-latek z Ostrowca złamał zakaz prowadzenia pojazdów - grozi mu do 5 lat więzienia
W Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do zatrzymania 28-letniego mężczyzny, który pomimo dwóch aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych, zdecydował się usiąść za kierownicą. Teraz grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie na ul. Bałtowskiej

Wczoraj wieczorem, około godziny 19:30, funkcjonariusze drogówki z Ostrowca Świętokrzyskiego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. Kontrola miała miejsce na ul. Bałtowskiej. Podczas rutynowych czynności okazało się, że kierowca, 28-letni mieszkaniec Ostrowca, posiada dwa aktywne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Zakazy te zostały wydane przez dwa różne sądy - pierwszy przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim w lipcu 2023 roku na okres 36 miesięcy, a drugi przez Sąd Rejonowy w Starachowicach w październiku 2023 roku, obowiązujący do lutego 2026 roku. Mimo tych zakazów, mężczyzna zdecydował się prowadzić pojazd, co teraz może mieć dla niego poważne konsekwencje prawne.

Konsekwencje za niestosowanie się do zakazów sądowych

Decyzje o zakazie prowadzenia pojazdów są najczęściej wydawane w sytuacjach, gdy kierujący dopuścił się przestępstwa lub wykroczenia w ruchu drogowym. Ignorowanie tych zakazów jest poważnym naruszeniem prawa i wiąże się z odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego, za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Takie surowe kary mają na celu odstraszenie innych kierowców od ignorowania decyzji sądowych i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W przypadku 28-letniego ostrowczanina, jego lekkomyślność może kosztować go wiele lat za kratkami.

Bezpieczeństwo na drogach a odpowiedzialność kierowców

Bezpieczeństwo na drogach to priorytet nie tylko dla służb mundurowych, ale także dla wszystkich uczestników ruchu. Każdy kierowca, który decyduje się na prowadzenie pojazdu mimo zakazu, stanowi potencjalne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wszyscy przestrzegali przepisów i decyzji sądowych.

Policja regularnie przeprowadza kontrole drogowe, aby wyeliminować z ruchu drogowego osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Tego typu działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Zatrzymanie 28-letniego mężczyzny na ul. Bałtowskiej jest przykładem skuteczności tych działań i dowodem na to, że osoby łamiące prawo nie mogą czuć się bezkarne.


Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim