Konkurs geograficzny o obiektach UNESCO z patronatem starosty Ostrowca rozstrzygnięty
Uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego zmierzyli się z wiedzą o światowym dziedzictwie UNESCO. Kto zdobył laury w konkursie, który promuje niezwykłe miejsca na mapie Polski i globu? Sprawdźcie, jak młodzi pasjonaci geografii podbili scenę w Liceum Staszica!

Ostrowiec Świętokrzyski gościł młodych odkrywców tajemnic UNESCO

11 kwietnia 2025 roku w murach Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica odbyła się wyjątkowa rywalizacja dla uczniów szkół podstawowych – konkurs geograficzny poświęcony obiektom wpisanym na listę UNESCO zarówno w Polsce, jak i na świecie. To wydarzenie nie tylko sprawdziło wiedzę uczestników, ale także podkreśliło znaczenie lokalnego skarbu – neolitycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach, która jest chlubą powiatu ostrowieckiego.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Starosta Ostrowiecka, Agnieszka Rogalińska, co dodatkowo podkreśliło rangę przedsięwzięcia i zaangażowanie samorządu w edukację młodzieży oraz promocję dziedzictwa kulturowego regionu.

Młodzi pasjonaci geografii z Ostrowca pokazali klasę i wiedzę

W konkursie udział wzięło 14 uczniów reprezentujących pięć szkół z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zmagania były zacięte, a poziom wiedzy imponujący. Najlepsza okazała się Zofia Farys z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Dwunastka”, która zdobyła pierwsze miejsce. Tuż za nią uplasował się Karol Lewandowski, również z „Dwunastki”. Trzecie miejsce wywalczył Jan Leśkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Częstocicach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Na czwartym miejscu ex aequo znaleźli się Zuzanna Sierpień z tej samej szkoły oraz Borys Cybulski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej. Wyróżnienie trafiło do Błażeja Stępnia, również reprezentującego PSP nr 4.

Organizatorzy zadbali o atrakcyjne nagrody: Starostwo Powiatowe ufundowało publikacje dotyczące neolitycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach, Ostrowieckie Stowarzyszenie Biegaczy „Ostrobiec” przekazało koszulki biegowe, a Liceum Staszica przygotowało wartościowe książki dla zwycięzców.

To wydarzenie to doskonały przykład na to, jak ważne jest kształtowanie świadomości historycznej i geograficznej młodych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz promowanie unikatowych miejsc naszego regionu.


Opierając się na: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim