Ostrowiec Świętokrzyski pamięta egzekucję z 30 września 1942 i składa hołd ofiarom

W 83. rocznicę tragedii na Rynku mieszkańcy miasta spotkali się przy pomniku, by oddać cześć 30 ofiarom i przypomnieć bolesne wydarzenia sprzed II wojny światowej.
- Przypomnijmy dramat Ostrowca Świętokrzyskiego
- Weź udział w pamięci i modlitwie
- Powiedzmy to słowami władz miasta
Przypomnijmy dramat Ostrowca Świętokrzyskiego
30 września 1942 roku na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim Niemcy powiesili 29 osób pojmanych kilkanaście dni wcześniej; jeden z aresztowanych zmarł wcześniej w więzieniu w wyniku odniesionych obrażeń. Ofiarami byli urzędnicy, przedsiębiorcy, nauczyciele i członkowie ruchu oporu — ludzie powszechnie cenieni w mieście. Rodzinom nie pozwolono pochować bliskich; ciała trafiły do zbiorowej mogiły za murem cmentarza parafialnego przy ul. Denkowskiej.
Weź udział w pamięci i modlitwie
We wtorek, 30 września, o godz. 17:30 rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca tamte wydarzenia. O godz. 18 w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła odprawiono mszę świętą w intencji ofiar egzekucji oraz wszystkich mieszkańców miasta, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. Po nabożeństwie parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny pomordowanych, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, organizacji, stowarzyszeń i ugrupowań przemaszerowali w asyście pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz harcerzy pod Pomnik Pomordowanych na Rynku, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze.
Powiedzmy to słowami władz miasta
W rocznicę tragicznych wydarzeń sprzed 83. lat, pochylamy głowy w zadumie i wdzięczności. Oddajemy cześć pamięci 30 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, że byli wierni swojej Ojczyźnie i swoim wartościom
prezydent Artur Łakomiec
Pamięć o ofiarach ostrowieckiego Rynku nie jest tylko wspomnieniem przeszłości. Jest zobowiązaniem wobec przyszłości, a ten pomnik, przy którym stoimy, niech będzie drogowskazem. Niech przypomina nam wszystkim, że naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o pokój, sprawiedliwość i szacunek dla drugiego człowieka.
prezydent Artur Łakomiec
Uroczystość była jednocześnie zachętą do pielęgnowania pamięci i do przekazywania jej młodszym pokoleniom — przez modlitwę, symbole i obecność przy miejscach pamięci, jak zbiorowa mogiła przy ul. Denkowskiej czy Pomnik Pomordowanych na Rynku.
na podstawie: Urząd Miasta.
Autor: krystian