Sto lat ostrowieckiego muzealnictwa - jubileuszowa wystawa w Pałacu Wielopolskich

W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach rozbrzmiały archiwalne fotografie, rozmowy i wspomnienia — wernisaż pokazał, że muzeum w Ostrowcu Świętokrzyskim to nie tylko zbiory, ale żywa społeczność. Muzeum zaprezentowało jubileuszową opowieść o swoich etapach rozwoju i ludziach, którzy przez dekady nadawali jej kształt.
- Wystawa 100 • 60 • 40. Sto lat ostrowieckiego muzealnictwa opowiada o zmianach i ciągłości
- Kuratorzy i zespół pokazują, jak łączyć kolekcję z edukacją i opowieścią
Wystawa 100 • 60 • 40. Sto lat ostrowieckiego muzealnictwa opowiada o zmianach i ciągłości
Wystawa kuratorowana przez Agnieszkę Barańską prowadzi przez trzy przełomowe momenty w historii lokalnego muzealnictwa, łącząc eksponaty z dokumentami i nagraniami multimedialnymi 🏛️🎞️. Na ekspozycji znalazły się plakaty, zaproszenia, archiwalne fotografie z wystaw i wydarzeń oraz korespondencja – materiał, który pokazuje zarówno codzienną pracę, jak i ważne dla miasta projekty. Otwarcie nadzorował dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni, a wśród gości byli przedstawiciele samorządu i kultury: Agnieszka Rogalińska, Irena Renduda Dudek, Mariusz Stojek i Krzysztof Myśliński. Wernisaż miał ton sentymentalny, ale i radosny - dowiódł, że muzeum nadal pełni rolę miejsca spotkań i dialogu z przeszłością 📸.
Kuratorzy i zespół pokazują, jak łączyć kolekcję z edukacją i opowieścią
Za koncepcję wystawy odpowiada Agnieszka Barańska, we współpracy z Kamilem Kapturem, Łukaszem Wójcikiem i Anną Boroń; realizacją zajął się zespół Pałacu Wielopolskich wraz z Działem Archeologii MHA. Identyfikację wizualną przygotował Maciej Biedka, a produkcję Marcin Cebula - ART MEDIA 🗂️. Ekspozycja ma charakter przekrojowy - od najstarszych pamiątek po nowoczesne materiały multimedialne - co sprawia, że każdy znajdzie fragment historii, która go zainteresuje.
Termin i miejsce wystawy:
- Termin ekspozycji: 22 lutego – 3 maja 2026
- Miejsce: Pałac Wielopolskich w Częstocicach - ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski
Muzeum przypomina, że jubileuszowa wystawa to także okazja dla szkół, rodzin i pasjonatów lokalnej historii, by na nowo przyjrzeć się zbiorom i wspomnieniom miasta — wystawa dostępna przez ponad dwa miesiące, warto zaplanować wizytę i zobaczyć, jak przeszłość łączy się z teraźniejszością 🙂.
na podstawie: Muzeum Historyczny - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Autor: krystian

