Seniorzy z powiatu pokazali moc działania i postawili na wspólne więzi

Seniorzy z powiatu pokazali moc działania i postawili na wspólne więzi

FOT. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Ostrowcu Świętokrzyskim wybrzmiał ważny sygnał – seniorzy nie chcą być jedynie adresatami działań, ale ich współtwórcami. Podczas V Kongresu Seniorów Powiatu Ostrowieckiego rozmowa zeszła na integrację, obywatelskie zaangażowanie i zwykłą codzienną gotowość do pomagania innym. Tegoroczne hasło „MOC DZIAŁANIA – seniorzy dla społeczności” dobrze oddało ton spotkania, w którym doświadczenie stało się punktem wyjścia do działania. Rangę wydarzenia podkreślił honorowy patronat starosty ostrowieckiego Agnieszki Rogalińskiej.

  • Doświadczenie seniorów przełożyło się na realne społeczne zaangażowanie
  • Patronat starosty nadał spotkaniu wyraźną rangę

Doświadczenie seniorów przełożyło się na realne społeczne zaangażowanie

Kongres pokazał przede wszystkim jedną rzecz – starsi mieszkańcy powiatu coraz częściej wychodzą poza rolę biernych uczestników życia publicznego. W centrum znalazły się ich pomysły, aktywność i gotowość do współpracy. To właśnie z takich spotkań rodzi się energia, która później wraca do szkół, stowarzyszeń, sąsiedzkich inicjatyw i działań na rzecz innych.

W relacji z kongresu mocno wybrzmiało także to, że seniorzy mogą być ważnymi liderami lokalnych przedsięwzięć. Ich doświadczenie nie zamyka się w opowieści o minionych latach. Przeciwnie – staje się narzędziem, które pomaga budować więzi i zachęca do współdziałania ludzi w różnym wieku.

Patronat starosty nadał spotkaniu wyraźną rangę

Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem starosty ostrowieckiego Agnieszki Rogalińskiej. Taki znak wsparcia pokazuje, że aktywność seniorów ma swoje miejsce w szerszej polityce powiatu, a nie tylko w okolicznościowych wydarzeniach.

Ważny był również cykliczny charakter kongresu. To nie jednorazowe spotkanie, ale element szerszej pracy nad integracją i wsparciem starszych mieszkańców powiatu. Dzięki temu seniorzy zyskują przestrzeń do wymiany doświadczeń, a całe środowisko – okazję, by przypomnieć sobie, jak dużo wnosi do wspólnoty ich wiedza, pasja i bezinteresowność.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.