Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrowiec Świętokrzyski

Jakie plecaki będą idealnie pasowały do szkoły i podwórko

Plecaki do szkoły - dzieci vs. rodzice

Atrakcyjny wygląd plecaka, to dla dziecka podstawa i główne kryterium, jakim się kieruje przy jego wyborze. Zazwyczaj wymaga przy tym konkretnego koloru lub wzoru. Bywa też, że zainspirowane grą lub bajką, chce aby na plecaku pojawił się również konkretny motyw. Rodzice wiedzą jednak, że oprócz odpowiednich efektów wizualnych, wybrany model musi być także praktyczny i funkcjonalny. Tylko te cechy zapewnią bowiem uczennicy czy uczniowi potrzebny komfort i wygodę podczas jego noszenia.

Jak zatem przygotować się do zakupów w obliczu zbliżającego się nowego roku szkolnego? Na który plecak postawić? No i przede wszystkim - co warto wiedzieć wybierając konkretny jego model dla naszego dziecka?

Jak wybrać plecak dla naszego dziecka?

Wybierając plecak szkolny dla naszego dziecka, musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim liczy się jednak wiek naszej pociechy. W zależności zatem od tego do której klasy uczęszcza i czy chodzi na zajęcia dodatkowe, wybór paść powinien na tornister, plecak lub model, który traktować można, jak swoisty zestaw.

Zazwyczaj dla pierwszoklasistów wybiera się tornister. Jest on usztywniany, dlatego pozwala zachować prawidłową postawę ciała. Co więcej, dzięki sztywnym brzegom chroni podręczniki przed pognieceniem. Łatwo znaleźć w nim też potrzebne rzeczy, dzięki czemu maluchy nie mają większych problemów ze zlokalizowaniem drugiego śniadania czy konkretnego zeszytu. Poza tym, tornister zazwyczaj zapinany jest na klamry, a to dodatkowo ułatwia małym dzieciom korzystanie z niego.

Nieco starsi uczniowie częściej wybierają klasyczny plecak. Jego rozmiar powinien być jednak dostosowany do budowy ciała dziecka. A to oznacza, że górna krawędź nie może wystawać poza linię szyi. Z kolei dolna musi kończyć się maksymalnie na linii pleców. Gdy plecak wyposażony jest w szelki, tym lepiej. To dzięki nim możliwe jest bowiem lepsze rozłożenie jego ciężaru.

Szkolne plecaki, które łączą w sobie zarówno plecak, portfel, jak i worek na trening czy lekcje wychowania fizycznego, to tak zwane zestawy. Takowe nie bez powodu cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Dzięki nim, a także wielu przegródkom możliwe jest bowiem higieniczne przenoszenie wielu przedmiotów jednocześnie. Nic zatem dziwnego, że większe możliwości, jakie dają zestawy skłania wielu rodziców do wybrania w trakcie szkolnych zakupów właśnie ich.

Jakie plecaki będą idealnie pasowały do szkoły i na podwórko?

Niezależnie jednak od tego, na co postawimy w danym roku szkolnym, pamiętajmy o tym, że wybrany model może służyć też w trakcie innych zajęć. Niekiedy nie ma bowiem sensu, aby decydować się na plecak stricte szkolny, kiedy wiemy, że nasze dziecko będzie używać go też w trakcie treningów, różnego rodzaju wyjść czy po prostu na podwórku. Szkoda też pieniędzy na to, by jednocześnie kupować mu dwa rodzaje torby.

Dlatego właśnie, plecak dla nastolatka czy też plecak dla nastolatki, powinien być przede wszystkim uniwersalny. Młodzi ludzie są bowiem bardzo aktywni, wszędzie ich pełno, a ze względu na to, że noszą przy sobie coraz więcej gadżetów, potrzebują miejsca w którym mogliby je schować. Gdy prosto ze szkoły wybierają się na inne zajęcia, spotkanie ze znajomymi czy jakikolwiek inny wypad, warto by ich plecak był do tego przystosowany.

Młodzieżowe plecaki szkolne, które z powodzeniem zabierać będzie można na różnego rodzaju spotkania, a także dalsze wycieczki, to na przykład modele skórzane. Są one nie tylko oryginalne, niezwykle trwałe i odporne, ale także, a może przede wszystkim – ponadczasowe. Nie ma więc obaw, że zniszczą się po kilku miesiącach lub zostaną rzucone w kąt w momencie, gdy minie na nie moda. Dlaczego? Bo skóra, to tworzywo, które prym w stylizacjach wiedzie przecież od niepamiętnych czasów. I nie zanosi się, aby coś w tej kwestii uległo zmianie. Co więcej, produkty z naturalnej skóry kochają zarówno ludzie młodzi, jak i ci dojrzalsi. Nastolatkowie równie pozytywnie, co ich rodzice podchodzą więc do rozwiązań tego rodzaju.

Jak prawidłowo nosić plecak?

Mimo, że mogłoby się wydawać, iż każdy powinien nosić go w swoim stylu, a więc przez jedno ramię, w rękach lub klasycznie - na plecach, nie do końca jest to prawdą. Nieprawidłowa postawa, którą dziecko wówczas przyjmuje może sprowadzić na nie wiele problemów zdrowotnych, a już na pewno tych związanych ze schorzeniami kręgosłupa.

Plecaki młodzieżowe nonszalancko przewieszone przez jedno ramię, to ryzyko wielu powikłań w przyszłości. Warto o tym pamiętać i upominać dziecko, gdy plecak lub tornister nosi właśnie w ten sposób. Po kilku upomnieniach na pewno weźmie sobie ono do serca ryzyko problemów i w nawyk wejdzie mu odpowiednie
i najbardziej optymalne ułożenie - na plecach.

Co więcej, o fakcie tym nie warto zapominać nigdy. Niezależnie od tego czy kupujemy naszemu dziecku model materiałowy, czy też skórzany - kwestia ta zawsze jest tak samo istotna. A zwrócenie na nią uwagi, to oznaka troski i odpowiedzialności za dziecko.

Źródło zdjęć plecaków: https://supergalanteria.pl/