W 79. rocznicę likwidacji getta w Ostrowcu Siętokrzyskim Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Martą Woźnicką-Kuzdak złożyli wiązankę pod pomnikiem Pamięci około 15 000 Żydów z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolicznych miejscowości zamordowanych przez niemieckich ludobójców w czasie II wojny światowej.
W kwietniu 1941 r. naziści utworzyli w Ostrowcu Świętokrzyskim getto, zlokalizowane pomiędzy ulicami Młynarską, Pierackiego i Denkowską. Jego teren był ogrodzony i pilnowany przez posterunki niemieckie. W 1942 r. w wyniku przesiedleń z innych miejscowości, między innymi z Sandomierza, w getcie przebywało około 15-16 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.
W dniach 11-12 października 1942 r. tzw. duże getto zostało zlikwidowane. Około 11 tysięcy osób Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince, około 2 tysiące osób zabili na miejscu, a resztę pozostawiono w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na terenie dotychczasowego getta - pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Polną i Iłżecką oraz cmentarzem żydowskim.