Jak zamontować robota koszącego w swoim ogrodzie

Regularne koszenie trawnika może być dla wielu osób naprawdę trudnym zadaniem. Posiadacze dużych trawników z pewnością woleli by zminimalizować ilość czasu potrzebną na jego skoszenie. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się idealnie skoszoną trawą bez żadnego wysiłku z naszej strony. Mowa o robotach koszących, które mogą pracować przez cały dzień, a ich montaż jest bardzo prosty. Poniżej dowiecie się wszystkiego na temat montażu robotów koszących.

Szkic działki

Przede wszystkim na początku należy wykonać odpowiedni szkic działki. Na nim powinniśmy zaznaczyć nasz dom, ścieżki, roślinność oraz inne obiekty w ogrodzie. W ten sposób będziemy mogli wyznaczyć odpowiedni teren roboczy dla naszej kosiarki. W ogrodach ważne jest wyznaczenie konkretnych wysp, gdzie znajdują się różne elementy, których nie chcemy uszkodzić. Mogą to być np. rabaty, architektura ogrodowa czy oczko wodne.

Co więcej, należy w odpowiednim miejscu umieścić stację ładującą kosiarkę. Konieczne będzie postawienie jej na równej powierzchni w centrum ogrodu. Następnie przytwierdzamy stację do podłoża za pomocą śrub dołączonych do zestawu. Przed montażem robota koszącego musimy pamiętać o tym, że trawa musi być już skoszona. Automatyczna kosiarka pomaga nam utrzymać skoszony trawnik, jednak aby mógł on dobrze działać trawa nie może być dłuższa niż około 10 centymetrów.

Obszar roboczy kosiarki

Kolejnym krokiem w montażu robota koszącego będzie wyznaczenie jego obszaru działania. Musimy więc ułożyć pętlą brzegi naszej działki, tak jak rozplanowaliśmy to w szkicu. Warto początkowy fragment zostawić luzem, dzięki czemu zyskamy odpowiedni odcinek przewodu, który później wepniemy do stacji ładującej. Przewody ograniczające działania robota koszącego muszą być poprowadzone około 20 centymetrów od rabat, 30 centymetrów od ścian i 5 centymetrów od ścieżek oraz chroników.

W przypadku miejsc, gdzie robot koszący nie będzie mógł działać warto wysypać żwir, który uniemożliwi trawie wyrost. Należy pamiętać o tym, że takiej pętli nie zakopuje się. Dzięki specjalnym czujnikom robot koszący będzie w stanie rozpoznać przewód i kiedy dojedzie on do niego, zawróci i pojedzie w drugą stronę. Przewody są zabezpieczone oraz ocynowane, dzięki czemu nie musimy martwić się wilgocią. Kiedy rozłożymy już całą pętlę, możemy podłączyć robota koszącego do stacji ładującej. Przygotujemy w ten sposób naszą kosiarkę do działania. Więcej znajdziesz na https://brzozowisko.com/roboty-koszace/

Powrót do stacji ładującej

Ostatnim elementem montażu robota koszącego jest zaprogramowanie powrotu kosiarki do stacji ładującej. Robimy to za pomocą specjalnego przewodu doprowadzającego, który łączy stację z pętlą. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli przewód przebiegać będzie przez centrum naszego ogrodu. Warto przymocować go za pomocą specjalnych szpilek do podłoża. Powinniśmy je znaleźć w zestawie. Sprawiają one, że przewód nie będzie się zrywał oraz zmieniał swoje położenie. Po tej czynności podłączamy stację ładującą do transformatora, a ten do gniazdka elektrycznego.