Policjanci przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.

Wczoraj dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał informację, że 16 stycznia do 85-letniej mieszkanki miasta zadzwonił nieznany mężczyzna. Rozmówca przedstawił się, że jest funkcjonariuszem policji, po czym poinformował seniorkę, że prowadzi sprawę przeciwko oszustom. Zgłaszająca dała wiarę fałszywemu policjantowi i zmanipulowana przez niego przekazała mu nie tylko swoje dane osobowe, ale również poinformowała o zgromadzonych przez siebie w mieszkaniu oszczędnościach. Jak się okazało, po krótkiej chwili do jej mieszkania zapukał mężczyzna, któremu to 85-latka przekazała pieniądze w kwocie 30 000 złotych. Przestępca zapewniał seniorkę, że po zakończonych działaniach, odzyska swoje oszczędności. Kiedy jednak się tak nie stało, rozumiała, że padła ofiarą oszustów.

 

Policjanci apelują !

Jak nie paść ofiarą oszustów :

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, funkcjonariusza policji lub innego urzędnika i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc rzeczywiście tej pomocy potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  • W momencie, kiedy zorientujemy się lub przypuszczamy, że może do nas dzwonić oszust-zakończmy rozmowę telefoniczną. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich nam osób lub rozłączmy się i zadzwońmy na numer alarmowy.


 

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski