Ostrowiec pokazuje w Katowicach, jak cyfryzacja zmienia życie mieszkańców

W Katowicach delegacja z Ostrowca Świętokrzyskiego zaprezentowała praktyczne oblicze miasta cyfrowego — nie obietnice, lecz narzędzia, z których korzystają mieszkańcy na co dzień. Prezydent Artur Łakomiec mówił o rozwiązaniach, które ułatwiają życie i poprawiają bezpieczeństwo, a stoisko miasta przyciągało samorządowców szukających realnych inspiracji.
- Obecność na Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach
- Ostrowiec Świętokrzyski inwestuje w rozwiązania widoczne na co dzień
- Technologie działające dziś - OKK, GIS, Portal Mieszkańca i programy miejskie
Obecność na Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach
W wydarzeniu odbywającym się w dniach 6-7 października Ostrowiec Świętokrzyski zaprezentował swoje rozwiązania cyfrowe i wystawił stoisko promocyjne. Delegacja przedstawiała zarówno gotowe systemy, jak i plany rozwojowe — od komunikacji miejskiej po monitoring i zarządzanie danymi. Prezydent uczestniczył w panelu zatytułowanym “Cyfrowe miasto, realne potrzeby - jak technologia może poprawić codzienne życie mieszkańców”, gdzie dyskutowano o tym, jak narzędzia IT przekładają się na wygodę i bezpieczeństwo w miastach.
Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem — odwiedzający pytali o integrację rozwiązań i skalowalność projektów, by móc je wdrożyć we własnych gminach.
“Planujemy rozbudowę monitoringu miejskiego do wykrywania zagrożeń w mieście, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców”
— Artur Łakomiec
Ostrowiec Świętokrzyski inwestuje w rozwiązania widoczne na co dzień
Miasto stawia na narzędzia, które mieszkańcy poznają od razu po użyciu. Jednym z takich projektów jest Ostrowiecka Karta Komunikacyjna (OKK) — elektroniczna portmonetka zastępująca tradycyjne bilety, z możliwością doładowania online, śledzenia przejazdów i korzystania z ulg. Do tej pory wydano ponad 11 tysięcy kart, a system działa w połączeniu z elektronicznymi kasownikami i dynamiczną informacją pasażerską.
W spółkach miejskich wdrożono systemy monitoringu i zarządzania infrastrukturą. Przykładem jest system GIS w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji, który pozwala śledzić przepływy w czasie rzeczywistym i szybciej reagować na awarie, ograniczając straty i poprawiając bezpieczeństwo dostaw wody.
“Nowoczesne miasto to takie, które działa inteligentnie i w oparciu o dane. Cyfryzacja ma wartość tylko wtedy, gdy naprawdę ułatwia życie ludziom. Dlatego w Ostrowcu stawiamy na rozwiązania praktyczne, czyli takie, które działają codziennie i budują poczucie, że miasto jest blisko mieszkańca”
— Artur Łakomiec
Technologie działające dziś - OKK, GIS, Portal Mieszkańca i programy miejskie
Cyfrowa partycypacja jest kolejnym filarem zmian. Portal Mieszkańca umożliwia konsultacje online, zgłaszanie problemów oraz udział w budżecie obywatelskim — w ostatniej edycji w głosowaniu wzięło udział prawie 10 tysięcy osób, z czego około 70% zagłosowało przez telefon. Dodatkowo mieszkańcy korzystają z programu OstraKarta, który daje zniżki w instytucjach miejskich i lokalnych firmach.
Miasto planuje też rozwój inteligentnego oświetlenia ulicznego i poszerzenie systemu monitoringu — inwestycje, które mają zwiększyć komfort życia i szybkość reakcji służb na zagrożenia. Realizowane rozwiązania pokazują, że cyfryzacja w Ostrowcu jest prowadzona z myślą o praktycznej wartości dla mieszkańców, a nie jako efektowny dodatek.
Udział w forum potwierdził, że Ostrowiec Świętokrzyski staje się rozpoznawalny jako gmina wdrażająca pragmatyczne rozwiązania cyfrowe, które działają tu i teraz.
na podstawie: UM Ostrowiec Świętokrzyski.
Ostatnie Artykuły

Fałszywy policjant odebrał 81-latce 25 tysięcy złotych

Policja zaprasza na obchody w powiecie ostrowieckim. Będzie niebieski piknik

Matura w powiecie ostrowieckim powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej

125 lat OSP w Garbaczu. Pokolenia druhów stoją za bezpieczeństwem powiatu

Beczka piwa, wosk i kara więzienia - tak działał cech w Ostrowcu

Oddali życie za wolną Polskę. W Woli Grójeckiej uczczono 37 żołnierzy

Nowy plan dla części Ostrowca. Mieszkańcy mają miesiąc na uwagi

Rejon Miodowej i Iłżeckiej pod lupą. Rusza ważny etap planu

Krzemionki ożyją kamienną codziennością - weekend, który wciąga w pradzieje

Wakacyjna akcja krwiodawców trwa. W Ostrowcu można jeszcze dołączyć

Sześć miast mówi jednym głosem. Walczą o kolejowy korytarz do Rzeszowa

Nowe nagłośnienie na KSZO. Stadion ma zyskać głos do połowy sierpnia

Wielki Ogień wraca do Ostrowca. Program 19. edycji już jest gotowy

Nawet 25 tys. zł na lokalne inicjatywy. Nabór już trwa
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim - katalog, e-usługi i zasady wypożyczeń
- Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim - kontakt, godziny, bilety i zajęcia
- Komisariat Policji w Ćmielowie - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
- Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim - kontakt, oferta dla firm i NGO
- Zakład Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim - kontakt i siedziby
