Jak bliskość natury wpływa na jakość życia?

Miejski hałas i zanieczyszczone powietrze mogą być niezwykle uciążliwe. Odbijają się negatywnie na samopoczuciu oraz zdrowiu, powodując, że trudno jest odpocząć we własnym mieszkaniu. A gdyby to zmienić i zamieszkać w zielonym otoczeniu? Dowiedz się, jakie wynikają z tego korzyści.

Dlaczego warto zamieszkać blisko terenów zielonych?

Wybór miasta na miejsce zamieszkania jest często podyktowany wygodą. Duża ilość szkół oraz miejsc pracy sprawia, że dla wielu osób jest to oczywiste rozwiązanie. Rzeczywistość bywa jednak mniej atrakcyjna. Stanie w korkach, smog i ciągły pośpiech mogą po jakimś czasie stać się nie do zniesienia. Dlatego wiele osób decyduje się na pracę zdalną i postanawia zmienić swoje życie, przeprowadzając się bliżej natury. Czy warto do nich dołączyć? Poniżej znajdziesz ważne argumenty.

Zdrowie fizyczne i psychiczne

Malownicze krajobrazy pomagają w efektywnym wypoczynku. Znacznie łatwiej zregenerujesz siły w zielonym otoczeniu niż w centrum miasta. Cisza ukoi zmysły, a relaks nie będzie zakłócany przez samochody oraz odgłosy ulicy. Taka lokalizacja sprzyja też uprawianiu aktywności fizycznej. Możesz spacerować, biegać, jeździć rowerem lub pływać w krystalicznie czystej wodzie jeziora. Zatroszczysz się w ten sposób o swoją kondycję, a także zmniejszysz ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak cukrzyca i nadciśnienie.

Czyste powietrze

Rośliny zamieniają dwutlenek węgla w tlen oraz oczyszczają powietrze. Tereny zielone są też często zlokalizowane z dala od ruchliwych ulic oraz wielkich fabryk, przez co są mniej narażone na wystąpienie takich zjawisk jak smog. Jakość powietrza przekłada się na samopoczucie i zdrowie. Osoby, które żyją w zanieczyszczonym środowisku, częściej zmagają się m.in. z alergiami lub astmą. Mieszkając blisko natury, wdychasz czyste powietrze, co powoduje, że każdą wolną chwilę możesz spędzać na zewnątrz.

Korzystny wpływ na rozwój dzieci

Osoby, które mają dzieci, z pewnością troszczą się o prawidłowy rozwój pociech. Niezwykle ważnym aspektem jest tu zaś regularna aktywność na świeżym powietrzu. W mieście bywa to trudne, a w dni, kiedy stężenia pyłów są wysokie, lepiej nie wychodzić z domu. Jeśli przeniesiesz się do zielonego miejsca, Twoje dzieci będą mogły codziennie bawić się na zewnątrz. Rozwiną w ten sposób swoją kreatywność i ciekawość oraz zadbają o układ odpornościowy.

Gdzie zamieszkać, aby cieszyć się zielonym otoczeniem?

Przeprowadzka to ważna decyzja, dlatego należy dobrze ją przemyśleć. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego miejsca, które spełni wymagania każdego członka rodziny. W sytuacji, kiedy priorytetem jest bliskość natury, nie ma zaś lepszej lokalizacji niż Mazury. Dlaczego? Masz tu do dyspozycji:

  • bujne lasy, w tym puszcze i Mazurski Park Krajobrazowy,
  • czyste jeziora, których jest ponad 2500,
  • liczne szlaki piesze i rowerowe, m.in. Mazurską Pętlę Rowerową,
  • doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych,
  • czyste powietrze, którego gwarancją jest położenie na terenie Zielonych Płuc Polski.

Piękne krajobrazy zachęcą do aktywnego wypoczynku oraz długich spacerów. W leniwe dni możesz zaś zrelaksować się na łonie natury, czytając książkę i przysłuchując się śpiewu ptaków. Brzmi jak bajka? I dokładnie tak jest. Mazury są turystycznym rajem, ale także doskonałym miejscem do życia. Tutaj czas płynie wolniej, a piękno przyrody masz na wyciągnięcie ręki. I, co ważne, nie oznacza to wcale odizolowania od świata. Przez region przebiega droga krajowa nr 7, która pomoże w szybkim dotarciu do ważnych ośrodków miejskich. Komfortowe podróże zapewni też Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

Mieszkanie na Mazurach to piękno przyrody na co dzień

Życie na Mazurach nie musi wiązać się z rezygnacją z rozwoju kariery zawodowej. Praca zdalna staje się standardem w coraz większej ilości zawodów. W ważnych konferencjach, szkoleniach lub spotkaniach możesz uczestniczyć online, a w razie potrzeby szybko dostaniesz się na miejsce samolotem, samochodem lub pociągiem. Liczne szkoły i przedszkola zapewnią zaś dzieciom bezproblemowy dostęp do edukacji. Dobrym wyborem będzie Mrągowo, czyli jedna z najważniejszych miejscowości regionu, słynąca z m.in. położonego nad jeziorem Czos amfiteatru.

Szukasz mieszkania na sprzedaż w Mrągowie? Inwestycja Pratum spełni Twoje marzenie o przeprowadzce w pobliżu terenów zielonych. Kameralne osiedle jest położone nad jeziorem Czos, wśród gęstych lasów. Dysponuje pięknie zagospodarowaną zielenią, a także jest zlokalizowane nieopodal najważniejszych atrakcji.